Yara İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

15.12.2020
1.471
Yara İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yara izleri çoğu insanın vücudunun bazı bölgelerinde bulunan doku bozulması olup birkaç farklı yöntemle tedavi edilebilir.

Hasar gören vücut dokusu iyileşme aşamasında iz bırakır. Özellikle yüz bölgesinde olan yara izleri dikkat çekmektedir. Bazı durumlarda yara izleri kişiyi rahatsız edebilir, güzelliğini perdelediğini düşünebilir. Gerekli durumlarda ve isteğe bağlı olarak yara izlerine müdahale edilmektedir. Yara izi tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. En yaygın yöntemler arasında lazer, dermapen, enjeksiyon yer alır.

Yara izleri tedavisi yaralanma şekline göre değişmektedir.  Yara izleri kabarık, kızarık ya da çökük şeklinde olabilmektedir.  Yara izleri kendini bir süre boyunca tedavi edebilir fakat iyileşmeyen yara izleri zamanla kalıcı hale de gelebilir. Yara izi tedavisinde etkili çözüm için uzman bir doktora başvurarak izleriniz için en doğru tedavi yöntemine karar verebilirsiniz.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi ile yara izinin rengi ile cilt tonunun rengi eşitlenmeye sağlanmaktadır. Bazı yara izleri için hasarlı bölge yakılır be hasarlı bölgenin yeniden yapılandırılması sağlanır. Bazı yara izleri için cerrahi müdahale uygulanır.

Kök Hücre Tedavisi

Cerrahi müdahale ile yara izi çıkarılarak tekrar dikilir ardından kök hücre uygulamasıile desteklenir. Kök hücre sayesinde yeni cilt hücresi üretilir ve yaranın hızla iyileşmesini sağlar.

Yara İzleri İçin Doğal Yöntemler

Yara izine ne iyi gelir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yara izleri için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler düzenli kullanım sayesinde yara izlerinizde iyileşme sağlayabilmektedir. Yara izi tedavisi için çeşitli doğal yöntemler kullanılmaktadır. Yara izinin üzerine her gün bal uygulaması izin geçmesinde yardımcı olacaktır. C vitamini kullanmak yaralarınızın iyileşmesinde oldukça faydalıdır. Çiğ patatesi yaranın üzerine uygulamak dokuların canlanmasını sağlar ve cilt tonu eşitliği için de kullanılmaktadır. Öte yandan zeytinyağı kullanımı içindeki vitaminler sayesinde cildi besler ve izlerin azalmasına yardımcı olur.

Makale yazarlarımızın sağlık kategorisinde yazmış oldukları diğer referans makalelerimizi de sağlık kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.