Yapı Bilgi Modellemesi (BIM-Building Information Modeling)

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM-Building Information Modeling)

Yapı sistemlerinin bilgi yönetimini sağlayan Yapı Bilgi Modellemesi ülkemizdeki birçok projede de şart haline geldi. Peki uluslararası alanda BIM olarak bilinen bu sistem nedir ve kim ne için kullanır?

Teknoloji birçok sektöre hız ve yenilik kazandırdığı gibi inşaat sektörüne de birçok katkıda bulunmuştur. Bilgisayar programları ve mühendislik, mimarlık yazılımları gibi birçok program sektörün ihtiyacı olan sürecin kontrolü ve proje aşamalarını daha kolay bir hale getirmiştir.

Avrupa’da 2000’li yılların başından beri zorunlu hale gelen ve ülkemizde de birçok yapı şirketinin projelerinde kullanılmaya başlanan BIM (Building Information Modeling) de bu süreçte hız ve şeffaflık sağlayan programlardan biri.

Ülkemizde henüz zorunlu olmayan ama kullanışlılığı açısından tatmin edici özellikleri bulunan BIM birçok soruna kısa süre içinde çözüm sağlama özelliği ile biliniyor.

BSI BIM Çözümleri

BIM denildiğinde akla büyük ölçekli firmalar gelse de tüm firmalar bu sistemi kullanabilir. ARCHICAD, REVIT, NAVOSWORKS gibi yazılımlarla birlikte çalışan BIM sistemi yapı sektöründeki profesyoneller ve iş yüklenen tüm ekip tarafından kullanılabilir.

BIS BIM çözümleri, aşağıdaki gruplar için olay bir kullanım sağlar ve özellikle iş akışını kontrol altında tutmak için birçok açıdan yarar sağlar. Bağımsız ve tarafsız bir üçüncü taraf onayıyla PAS 1192-2 standartlarına uygun olarak çalıştığınızı göstermektedir.

Mühendisler, mimarlar, müteahhitler ve işverenler arasındaki ortak bilgi akışını sağlayan BIM ile bilgi akışı hızlı ve verimli süreçlere yol açtığı için üretkenliği de arttırmaktadır.

  • Tier 1 Müteahhitler

BIM-2 şartı aranan projelerin tedarikçi ve taşeronları için gerekli olan verifikasyon hizmeti, taşeronun da tedarik zincirinin bir parçası olması nedeniyle ana yükleyiciye hizmet vermek için yürütülen süreçlerin PAS 1192-2 sistemindeki gibi yürüttüğünü gösterir.

  • Tier 2 Tedarikçiler ve Taşeronlar

Tier 1 ile direkt olarak ilişki içinde oldukları için ana yükleyiciye tedarik şartı sağlamak için uygun şartlarda süreçleri yönetip yönetmeliklerini gösterir.

  • Tier 3 ve Tier 4 Uzman Yüklenici ve Taşeronlar

Tier 3 taşeronlarının PAS 1192-2’deki gibi süreçleri tamamlayıp tamamlamadıklarını gösterir.

Yani BIM sistemi, 2D şeklinde aktarılması zor olan projelerin 3D ile daha gerçekçi ve hızlı bir şekilde ifade edilmesini sağlıyor. Yapı için kullanılan bütün detaylar ve malzemeler güncel olarak yüklenicilerle paylaşılıyor ve süreçteki çakışmalar ve sorunların yaşanması minimuma iniyor.

Ülkemizde BIM Kullanımı

Özellikle Ingiltere’deki inşaat projelerinde şart olan ama ülkemizde de yavaş yavaş popüler hale gelmeye başlayan BIM sistemi yapı sektöründe bir dönüşümü de başlatmıştır.

Ülkemizde Yapı Bilgi Modellemesi örneği olarak 3. havalimanı inşaatı çok başarılı bir örnektir. Yeni projelerde yaygınlaşmaya başlayan BIM ile inşaat sektörünün önde gelen firmaları projelerini daha kontrollü bir şekilde yönetmeye başlamıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.