Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

04.12.2020
909
Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebelik toplumda sıklıkla karşılaşılan ve tedavisi ancak tıbbi yolla gerçekleşen bir hastalıktır.

Bir kadında gebeliğin tüm belirtileri gösteriyor olmasıyla beraber biyolojik açıdan bir bebeğin olmamasına karşı somut kanıtların olmasına yalancı gebelik denir. Tıpta bu rahatsızlık psödosiyozi olarak adlandırılır. Halk arasında bunun adı; hayalet gebelik, yalancı gebelik, psikolojik gebelik olarak bilinir.

Yalancı Gebeliğin Belirtileri

Psödosiyezi rahatsızlığı bebek bekleyen kadınlarla aynı özellikleri taşır. Bu yüzden hem kişinin kendisi hem de çevresindeki insanlar kişinin hamile olduğuna inanırlar. Yalancı gebelik belirtileri şunlardır; adet gecikmesi, göğüste hassasiyet ve büyüme, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, karın büyümesi, karında hareketlilik, doğum sancılarının hissedilmesi, yorgunluk ve halsizlik, aşermek gibi aynı normal gebeliğe benzer belirtileri vardır.

Yalancı Gebelik Neden Olur?

Kişinin psikolojik durumundan dolayı, merkezi sinir sisteminin endokrin sisteme etki etmesiyle vücudun sanki bebek varmış gibi belirtiler gösterdiği hastalık türüdür. Kadının çocuk sahibi olma isteği bu hastalığın en büyük tetikleyicisidir. Daha önce yaşamış olduğu taciz ve tecavüz gibi travmalarda hamile kalma korkusu bu soruna neden olabilir. Bunun dışında korunma yollarının yetersiz olduğunu düşünme, çocuk sahibi olması için çevresinden görülen baskılar, daha önce bebek kaybı gibi sebeplerden de görülebilir. Bunun Sorunun sadece psikolojik olarak geliştiği görülür. Özetle sorun beynin kişiye oynadığı bir akıl oyunudur.

Yalancı Gebelik Tanısının Konulması ve Tedavisi

Hayalet gebelik, günümüzde kolayca anlaşılıp teşhisi konulabilir. Kadın sanki hamileymiş gibi belirtiler göstermiş olsa bile kadın doğum uzmanının basit bir kontrolü ile tanı kolaylıkla konulur. İdrarda veya kanda gebelik hormonunun yükselmesi gebelikte önemli bir belirtidir. Radyolojik olarak bebeğin kalbinin attığının görülmesi ve bebeğin varlığının görülmesi bebeğin kanıtıdır. Bebeğin varlığının hissedilememesi durumunda bebek sahibi olmak mümkün değildir. Ancak rahim büyümesi, rahimde miyomların olması gibi faktörler doktoru bile yanıltabilir.

Yalancı gebeliğin tanısı iki şekilde konulabilir. Bunlardan birisi; yapılacak ultrason muayenesi ile amniyon kesesi, kalp atışı, bebeğin varlığı kontrol edilir. Bu şartlar yerine getirilemezse tanı konulur. İkincisi ise; kan veya idrar testiyle BETA-HCG değerini kontrol eder. Testler negatif sonuçlanırsa tanı konulur.

Yalancı gebelik tedavisi ilaç ile olmaz. Tek ilaç tedavisi, psikolojik nedenlerin sorunların nedenleri bulunarak antipiskotik ilaçlarla tedavi edilir. Psödosiyezi kadınlarda derin etki oluşturur. Çoğu zaman kişi bebek olmadığına zor ikna edilir. Bu tanılarda en iyi yöntem hastanın ikna edilmesi ve psikolojik destek alınmasıdır.

Anne & Çocuk kategorimiz için örnek hazır makale konumuzu incelediniz. Sizn de siteniz için hazır makale ihtiyacınız varsa makale yazarlığı sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.