Türkiye’de Üretimi Yapılacak Telefon Markaları

30.12.2020
1.066
Türkiye’de Üretimi Yapılacak Telefon Markaları

Ülkemizde bazen artan fiyatlardan dolayı bazı ürünlerin satışı düşebiliyor. Fakat genç nüfusa sahip olmanın avantajı olarak bu durum telefon alımlarına pek yansımamaktadır. Fiyatlar ne kadar artış gösterse bile telefon satışları yükselmeye devam etmektedir.

Türkiye’de Hangi Telefon Markalarının Üretimi Yapılacaktır?

Türkiye’de hangi telefon markalarının üretimi yapılacaktır sorusu aslında ekonomi açısından oldukça önemlidir. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre telefon ithalatı için yapılan harcamalar 13 milyar dolar gibi yüksek meblağları bulmaktadır. İthalat ve ihracatlar bilindiği üzere ülkelerin ekonomisinde ciddi gelir gider farkı yaratmaktadır. Bu sebepten dolayı da Türkiye’de üretim yapılması son derece olumlu bir durumdur.

Türkiye mobil telefon alanında iddialı olan markaların yatırımına ev sahipliği yapacaktır. Peki bu markalar hangileridir?

  • Oppo
  • Xiaomi
  • Samsung

Görüldüğü üzere listede alanında son derece başarılı olan markalar vardır. Türkiye’de satılan bütün telefonların üçte birlik kısmını 3000 TL’nin altındaki telefonlar oluşturmaktadır. Bu durum yabancıların yapacağı üretim segmenti açısından kritik bir durumdur. Çünkü yatırım yapacak yabancı markalar giriş ve orta seviyeyi hedeflemekte ve o doğrultuda ilerleme yolunda olacaktır.

Yürürlüğe giren gümrük gözetim denetlemesi ise devlet, telefon ithal eden bazı markalardan çalışan sayısı, maaş tutarı gibi pek çok bilgiler istemiştir. Bu uygulama ile 200 doların altındaki tüm telefonlarda maliyet gözetmeksizin vergi süreci işlemektedir.

OPPO

Çinli mobil telefon üreticisi olan Oppo, ilk ciddi yatırımcıdır. Ayrıca en somut yatırımcıda bu markaya aittir. İstanbul ili, Tuzla ilçesinde fabrika yatırımı yaptığı bilinmektedir. Şubat ayı 2021 tarihinde üretime başlanacağı tahmin edilmekte olup Oppo’nun bu yatırımı son derece mantıklıdır. Çünkü bağlı olduğu diğer markaları için de üretim fırsatı doğurabilecektir. Kapasitesi aylık 30-40 bin civarı olabilecektir.

oppo

SAMSUNG

Ülkemizde yerli yatımlar yaptığı bilinen diğer bir marka ise Samsung’dur. Samsung, piyasada ki yeri itibariyle nasıl bir yol izleneceği oldukça merak edilen bir markadır. Samsung, Oppo gibi sıfırdan başlamak yerine yerel bir ortak ile iş birliği yapma fikrine sıcak baktığı bilinmektedir. Teyit edilmeyen bir bilgiye göre Atmaca Elektronik ile bu iş birliğini yapma olasılığı çok yüksek.

smsung

XİAOMİ

Ülkemizde yatırım yapmak için kendisine yer arayan bir başka firma ise Xiaomi’dir.  2021 yılında üretimin başlayacağına dair bazı söylentileri bulunan marka, henüz kesinlik kazanmamıştır. Somut bir planı bulunmamakta olup, fizibilite çalışmaları devam ettiği bilinmektedir.

xıaomi

TECNO

Çok bilinmeyen bir marka olup, Tecno’nun da diğer firmalar gibi ülkemizde yerli üretim yapacağı bilgisi edinilmiştir. Çok popüler bir marka olmamakla birlikte Çin’in en büyük gruplarından birisi olan Transsion Holding arkasında durmaktadır. Bu durumda markanın finansal açıdan güçlü olmasının sebebidir. Bu firmanın Pazar hacmi çok geniş olup, markayı ihracat edeceği yönünde duyumlara alınmaktadır.

tecno

TCL

Tcl, Oppo ve Samsung gibi somut adımlar atmamış olan fakat ülkemizde yatırım yapacağı tahmin edilen bir firmadır. Bilkom ortaklığı ile ülkemizde televizyon üretmeye başlayan firma, Bilkom’un çatısı altında farklı firmalar ile üretime başlayabilir.  

Bu markalar dışında elbette ülkemizde satışı son derece yüksek olan farklı markalar da mevcuttur. Örneğin; Apple. Apple telefon fiyatları 200 doların üzerinde olduğu için böyle bir yatırım beklenmemektedir. Huaweı’ nin böyle bir yatırıma girip girmeyeceği belli değildir. Çünkü asli iç pazarı Çin’dir. Bu sebepten dolayı izleyeceği yol hakkında bilgi sahibi olunamamaktadır.

Hali hazırda varlığını korumaya çalışan yerli markalar için ise durum farklı olabilir. Teşvik paketi ile rekabetçi olmaları sağlanıp, fiyat avantajı sunulabilecektir. Yatırım yapacak firmaların sadece iç pazarla sınırlı kalmaması, ihracata da fayda sağlaması beklenmektedir. Firmaların planlaması açısından ihracatında olduğu düşünülmektedir. İhracat, döviz girdisi anlamına da geldiği için son derece önemli bir husustur.

tcl

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.