Ticari Alacak Sigortası Nedir?

09.12.2020
956
Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Ticari alacak sigortası sayesinde küçük ölçekli işletmelerin alacakları sigorta kapsamına girmektedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ticari alacak sigortası ibrazı dahil devlet destekli sistemin çalışma usul ve esasları hakkında tebliğ ile küçük ve orta büyüklükteki devlet destekli ticari alacaklar sigortası tarife ve talimatları hakkında tebliği büyüklüğündeki işletmeler 24 aralık 2018 tarihli resmi gazete’de yayımlanmıştır. Tarifeler tebliği’nin amacı, 4 haziran 2018 tarihli bakanlar kurulu kararı ile oluşturulan küçük ve orta ölçekli işletmeler için devlet destekli ticari alacaklar sigortası için tarifeler ve talimatlar belirlemektir.

Ticari Alacaklar Sigortası tarifesinde, kredi lisansına sahip olan ve kobi için sigorta ibrazı da dahil olmak üzere devlet destekli sistem kapsamında faaliyet göstermek isteyen sigorta şirketlerinin, olağanüstü risk yönetim merkezi alacaklı tutarını güvence altına almaktadır. Bu protokolü gerçekleştirerek sisteme katılacaklar ve sistemdeki sigorta şirketlerine uygulanan tüm ilkeler kendileri için geçerli olacaktır.

Ticari Alacak Sigortasının Kapsamı

Ticari Alacak Sigortası Tarifeler tebliği‘nin 2. Maddesi, aşağıdaki kriterleri sağlamaları halinde kobi’lere sigorta hizmeti verilebileceğini belirtir:

Şirket veya işletmenin başvuru tarihinden en az iki (2) yıl önce kurulmuş olmaları gerekmektedir

Sigorta şirketi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini karşılaması gerekmektedir.

Mikro ve küçük işletmeler zannında 19 Ekim 2005 tarihli bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe giren küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanımı, nitelikleri ve sınıflandırılmasına ilişkin yönetmelik husus değerlendirmesi bu bağlamda tanımlanmaktadır.

Ticari Alacak Sigortası Risk Değerlendirmesi

Ticari Alacak Sigortası Tarifeler tebliği’nin 6.1 maddesinde ayrıca sigorta kapsamında teminat verilecek alıcıların risk değerlendirmesinde kullanılacak kriterlerin merkez tarafından belirleneceği hükme bağlanmıştır. Buna göre, vadeli satışlardan elde edilen işletmenin cirosunun en az yüzde ellisini oluşturan alıcılar, risk değerlendirmesinde işletmenin ciro büyüklüğüne göre büyükten küçüğe doğru sıralanacaktır. Risk değerlendirmesinde, her alıcıya bir (1) (en düşük risk) ile altı (6) (en yüksek risk) arasında bir puan verilecektir. Bu bağlamda ticari alacak sigortası yaptıran işletme sahibi alacağını sigorta şirketinden temin edecek alacaklı sigorta şirketine borçlu olacaktır.

SGK İşçi ve Memur kategorisinden farklı konularımızı da incelemek için SGK kategorimize girebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.