Pandemi Döneminde Evden Çalışmak Ne Kadar Benimsendi?

14.12.2020
1.171
Pandemi Döneminde Evden Çalışmak Ne Kadar Benimsendi?

Pandemi döneminde hemen hemen herkes evden çalışmak istiyordur. Şirketler evden çalışma işine nasıl yanaşıyor faydası veya zararı ne oldu?

Bu tecrübeler, haneden çalışma şeklinin gelecekte kalıcı olup olmayacağına değin kuşkular uyandırsa dahi teknolojinin ilerlemesi kişilerin kilometrelerce uzaktan bile işe katılım sağlayabilmesine imkân sağlıyor. 2020 senesinde, internet altyapısının daha kuvvetli bir hale gelmesi çalışanlarının e-postalarına cevaplaması, zoom toplantılarına vaktinde katılmasına olanak sağlıyor. Artık çalışanlar kendi olanakları ile işlerini aksatmadan çalışabiliyor.

Pandemi Nedeniyle Düşen Fiyatlar ve Artan Avantajlar?

Nedenlerden bir ötekisi, şirket yöneticilerinin çalışanların performansını izleyen teknolojik altyapılara sahip olması. Bunlarla beraber bütün fare eylemlerini görebilen, klavye her tıklanışı izleyebilen, 10 dakikada bir personelin 3 resmini çeken programlar ile çalışanların aylıkları belirleniyor.

Firmalar evden çalışma şekline yönelik arttırılan teşvik paketleri dahilinde, hanede çalışma üzerinde çok daha sıkı teftiş ve hanede çalışanların daha derinlemesine incelenmesine imkân tanıyan daha incelikli ürünlerin geliştirilmesi için onları yatırım yapmaya itebilir.

Haneden çalışma şekline geçişin şirketleri heveslendiren bir diğer yanı ise fiyatların düşmesidir. Tesisin temizliği, çalışanlara sağlanması şart olan masa, bilgisayar gibi temel ihtiyaçlar, günlük erişim giderlerinin ortadan kaldırılması onların bu çalışma şekline geçiş ile ilgili daha pozitif düşünmelerine kapı aralıyor. Bir diğer yanı da beraber çalışmayan işçiler, idare aksaklıklar karşısında patrona karşı kuracakları dayanışma ağlarını kurmakta zorlanacak ve hak mücadelesi veremeyecektir.

Çalışanlar haneden çalışma şekline ilk başlarda pozitif baktılar. Daha sonra bu vaziyetin yarattığı tesirleri gördüler. Bloomberg mecmuasına yaşadıklarını anlatan bir işçi, çalışma saatlerinin daha fazla uzadığına, daha çok insanla toplantı yaptığını ve mail trafiğinin büyük oranda arttığını bildirdi. Bununla beraber çalışanların sırt ve boyun ağrılarında artışlar görüldü.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.