Olimpos / Olympos Gezilecek Yerler: Tarihin Derin Kokusunun Sahille Harmanlandığı Doğa Harikası

03.12.2020
1.713
Olimpos / Olympos Gezilecek Yerler: Tarihin Derin Kokusunun Sahille Harmanlandığı Doğa Harikası

2168 yıllık tarih kokan Olimpos gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olup, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı turistik tatil mekanlarından birisi olmakla beraber, Türkiye’nin de Akdeniz’e açılan kapısıdır.

Makalemizde sizler için Olimpos’ta gezilecek yerler ve Olimpos Beldesi için bilmeniz gereken bazı noktalara değindik. Olimposta gezerken eğer şanslıysanız nesli tükenmekte olan Caretta Carettalarile karşılaşmakla kalmaz, Olimpos tarihi kentini gezdikten sonra denize girerek aileniz ile birlikte unutulmaz bir an oluşturabilirsiniz. Sizler için Olimpos hakkında bilmeniz gereken her şeyi maddeler halinde sıralayacağız.

Olimpos’a Ne Zaman Gidilir?

Olimpos’ta Akdeniz iklimi görüldüğü için yıllık sıcaklık ortalama 18 ila 20 derece arasındadır. Kent yazları sıcak kışları ise serin ve yağışlı olan bir bölgedir. Bu nedenle Olimpos için tatil sezonu haziran-eylül ayları arasındadır. Olimpos beldesinin en yoğun olduğu tarihler ise temmuz ağustos aylarında olmaktadır.

Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Olimposa gitmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Sizler için Olimposa giderken araba, otobüs ve havalimanı için izleyeceğiniz adımları sıraladık.

Araba ile Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Antalya merkezden Kemer-Tekirova güzergahını takip edip Olympos tabelası ile karşılaşırsınız. Tabelayı takip ederseniz 15 dakikalık bir yolculuk ile Olimposa ulaşırsınız. Yol boyunca Akdeniz’in temiz ve güzel kokusunu içinize çekip doğayı izleyerek gelirsiniz.

Olimpos otopark ücreti: 24 saat otopark ücretleri ise Arabalar için 5 lira, motosikletler için 2 lira gibi cüzi bir miktardır

Olimpos’a Minibüs İle Nasıl Gidilir?

Antalya otogardan Kumluca yönüne ilerleyen minibüslere binerek Olimpos kavşağında inip sahileı inen minibüslere bir daha binmeniz gerekiyor.

Olimpos kavşağı minibüs seferleri: Saat 09:00-18:00 arasında hizmet vermektedir.

Olimpos minibüs ücreti:  kişi başı Antalya-Olimpos 15 lira, Olimpos kavşağı – sahil arası 7 liradır.

Havalimanından Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Havas otobüslerine binerek Antalya merkezde inip daha sonra yukarıda anlattığım Antik kente minibüs ile gelme adımlarını izleyerek eşiz doğanın tadını çıkarabilirisiniz. Ama bizden size tavsiye denize girmek için sabah saatlerini tercih etmeniz hem yoğunluk hem de denizin dinginliği açısından size ayrıcalık sağlayacaktır.

Olimpos’ta Ne Yenir?

Olimposa geldiğinizde yiyeceğiniz yemeklerin tamamı organik olacaktır. Yerli halk geçiminin çoğunu yiyecek içecek ile kazandığı için yemeklerin tamamı ev yapımı tadında ve doğallığında olacağınızdan emin olabilirsiniz. Olimpos Mutfağı zeytinyağlılar, salatalar ve çeşitli otları ile ünlü bir mutfaktır. Olimposta yiyebileceğiniz yemeklere geçersek en başta ev yapımı gözlemeleri söylemeden geçmek olmaz. Daha sonra Ulupınar’daki Alabalık tesisleri de bölgeye özgü bir lezzet içermektedir.

Olimpos’ta Gece Hayatı

Olimpos genellikle sakinliği seven insanlara hitap ettiği için diğer bölgelerdeki gibi gece hayatı aksine, doğa ile baş başa kalmak isteyen insanların tercih ettiği bir mekandır. Bölgede sahil kenarında birkaç bar ve gece kulübüne rastlamak mümkündür.

Olimpos’taki Festivaller

Olimposa gelme zamanınızı bölgedeki geleneksel festivallere denk getirirseniz birçok festivalde kendinizi bulabilirsiniz. Şimdi sizin için bu festivalleri birkaç başlık altında sıralayacağız.

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali

Ülkemizin en büyük bilim ve uzay festivallerinden birisi olan bu festival her yıl ağustos ayında düzenlenip 3 gün sürmektedir.

Kumluca Deve Güreşi Festivali

Yörük kültürünün devamı olmasıyla bilinen bu festival her yıl ocak ayında Kumluca ilçesinde yapılmaktadır.

Salcona Bisiklet Festivali

Birçok farklı noktadan bisikletçilerin katıldığı bu festival mayıs ayında düzenlenmektedir. Tahtalı dağına kadar uzanan ve 3 gün süren festivalde unutulmaz anlara şahit olacaksınız.

Tarım ve Seracılık Festivali

Festival Kumluca İlçesinde her yıl ağustos ayında düzenlenmekte olup 10 gün sürmektedir. Festivalde Yağlı güreşlerden konserlere kadar birçok etkinlik olmaktadır.

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Beton yığını şehirlerin monotonluğundan ve yoruculuğundan uzaklaşmak için Olimpos’a gelerek yeşil ve mavinin uyumu ile gözünüzü, tertemiz bitki kokusu ile de içinizi ferahlatıp geri kalan yaşamınıza dinenmiş olarak enerji dolu bir biçimde başlamanıza fırsat sunacaksınız. Olimpos Beldesi sadece tarihi değil sahili, doğası, şelaleleri ve turistik yürüyüş yollar ile dünyanın göz bebeği haline gelmiştir. Olimpos’ta gezilecek yerler oldukça fazladır. Şimdi ise size bu doğa ile tarihin uyumu sağlanan bazı noktaları tavsiye edeceğiz.

Olimpos Yanartaş

“Olimpos’un sönmeyen ateşi” veya “Sonsuz Ateş” olarak adlandırılan bu tarihi mekan doğalgazın birikmesi ile oluşmuş ve yüzyıllardır yanmaktadır. Olimposun 230 metre yükseğinde bulunan Yanartaş Beydağlar Milli Parkının içerisinde yer almaktadır. Eğe Yanartaş’a gitmek isterseniz Olimpos’tan 30-40 dakikalık bir doğa yürüyüşü ile ulaşabilirsiniz. Yanartaş hakkında yüzyıllardır süregelen Homeros Metinleri içinde dahi geçen bir rivayet vardır.

Yanartaş (Kimera) Efsanesine göre Kimera isimli 3 başlı canavar ağzından ateş püskürtürmüş. Dönemin Likya Kralı, Bellophontes ismindeki genci bu canavarı öldürmesi için gönderir, genç ise Pegasus ismindeki kanatlı atı ile bu canavarı öldürerek toprağa gömer. Canavarın çıkarttığı ateşler ise o günden bu güne kadar sürmüştür.

Olimpos Yanartaş Konum: Kuzdere, 07980 Kemer/Antalya

Olimpos Yanartaş Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Telefon: (0242) 335 00 77

Olimpos Antik Kenti

Akdenizin en önemli kentlerinden birisi olan Olimpos Antik Kenti M.Ö. 167-168 tarihlerinde basılan Likya birlik sikkelerinde belirtildiği bilinmektedir. Kentte Roma, Helenist ve Bizans döneminin kalıntılarına rastlamak da mümkündür.  Antik kentin yapısı Kuzey Nekropol, Güney Nekrapol Giriş Kompleksi, tapınak, Roma hamamı, Piskoposluk sarayı ve kral mezarından oluşmaktadır bununla birlikte kentteki arkeolojik kazılar gün aşırı devam etmektedir bu nedenle yeni yapıların gün yüzüne çıkması ihtimal dahilindedir.

2020 Olimpos Antik Kenti Müzesi Açılış Saatleri:

  • Yaz Dönemi için hafta içi her gün 08:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  • Kış Dönemi için hafta içi her gün 08:30-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

2020 Olimpos Antik Kenti Müzesi Ücretleri: Kişi başı 30 lira gibi bir ücretle yaklaşık 1.5-2 saat içinde gezebilirsiniz.

Olimpos Antik Kenti Adres: Olympos Örenyeri Yazır Mahallesi Kumluca /Antalya

Olimpos Antik Kenti Telefon: (0242) 247 76 60

Olimpos – Çıralı Plajı

Dünyanın en gözde plajlarından birisi olan Çıralı Plajı Beydağlar Milli parkı içerisinde yer almaktadır. 3 kilometrelik uzunluğa sahip olan Çıralı Plajı harika koylara sahip olmakla birlikte tekne turu ve yamaç paraşütü gibi sosyal etkinliklere de önemli ölçüde yer vermektedir. Her yıl bu nedenle yurt içi ve yurt dışı sayısızca kişi ağırlamaktadır. Çıralı plajı sit alanı olduğundan ve eşiz doğal yapısına dokunulmadığından sahilin Karaburun mevkisi Caretta Carettalar için üreme yeri haline gelmiştir. Temmuz-Ağustos ayları yumurtalarını bırakmak için karaya çıkarlar.

Çıralı Plajı Konumu: Ulupınar, 07980 Kumluca/Antalya

Adrasan Plajı

Eki adıyla “Çavuşköy” olan Adrasan plajı Olimposa gelindiğinde uğranması gereken noktaların başında gelmektedir.  2 kilometrelik uzunluğa sahip olan Adrasan plajı Antik çağın izlerini taşıdığı için sit alanı olarak ilan edilmiştir. Deniz sığ olduğu için yüzme bilseniz de bilmeseniz de denize girmenize olanak sağlıyor.  Sörf, dalış ve su kayağı gibi birçok sosyal faaliyette bulunabilirsiniz. Bunun yanında Adrasan Plajı doğal liman olduğundan düzenlenen tekne turlarıyla Sazak, Suluada ve Ceneviz Koyları’nı ziyaret ederek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Adrasan Plajı Tekne Turu Saatleri: Tekne turları saat 10.00’da başlayarak, saat 17.00’a kadar sürmektedir.

Arasan Plajı Konum: Adrasan, 07350 Kumluca/Antalya

Ceneviz Koyu – Sazak Koyu

Ceneviz Koyu; Adasan Sahili Olimpos arasında yer almaktadır. Koya araç ile ulaşım olmadığından çevre temizliği ve sadeliği ile büyülü bir ortam oluşturmaktadır. Ceneviz Koyu ismini Cenevizlilerin gemilerinin uğrak noktası olduğu için almıştır. Koyda 20 metre aşağıdaki kumu dahi görebildiğinizden çeşit çeşit balıklar eşliğinde yüzme keyfine doyum olmayacaktır. Olimpos’ta gezilecek yerler arasında bu koyu görmeden giden Olimposu gezdim demesin.

Ceneviz Koyu Ulaşım: Koya ulaşımı Adrasan Plajından kalkan tur tekneleri ile ya da özel tekneniz ile sağlayabilirsiniz.

Ceneviz Koyu Konum: Adrasan, 07350 Kumluca/Antalya

Suluada

Maldivlere benzeyen Suluada’nın Antalya Gelidonya Burnu ile arasında 7 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Suluada’nın turkuaz suyu ve beyaz kumu ile Avrupa’nın en güzel koylarından birisi haline gelmiştir.

Suluadada bulunan doğal kaynak suyunu doyasıya içebilirsiniz. Suyun böbrekteki taşı ve kumu düşürme özelliği olduğu için şifalı su olarak da bilinir.

Suluada’ya Ulaşım: Adaya ulaşımı Adrasan Plajından kalkan tur tekneleri ile ya da özel tekneniz ile sağlayabilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti Likya döneminde önemli bir ticaret merkezidir. Perslerin, Büyük İskender’in ve Rodos Krallığının hâkimiyetinde kalmış bir kenttir. MÖ. 693 yılında Rodosluların öncülüğünde liman şehri olarak kurulmuştur. Savaş limanı, Kuzey Limanı ve Güney limanı olmak üzere 3 parçaya ayrılmıştır. Yapısında Nekropol, Antik Su kemeri, Domitian Agora, Hadrianus Kapısı, Hadrianus Hagorası ve Phaselis Antik Tiyatrosu bulunmaktadır. Kent sadece tarihi değil ormanı ve plajı ile de cazibe merkezi olmuştur. Kente araç ile ulaşılabildiği gibi Kemerden kalkan tekne turları ile de ulaşılabilir.

Phaselis Antik Kenti Müze Giriş Çıkış Saatleri:

  • Yaz Döneminde hafta içi her gün 08:00- 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  • Kış döneminde ise hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasına hizmet vermektedir.

Phaselis Antik Kenti Müze Ücreti: Phaselis Antik Kentine giriş ücreti 20 liradır.

Phaselis Antik Kenti Nerededir: Beydağlar Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Antalya Kemere 12 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirova Köyüne yakın bir noktadadır.

Olimpos Tahtalı Teleferik

Tahtalı Teleferik Antalya’nın Çamyuva ve Tekirova arasında bulunmaktadır. Teleferiğin zirve noktasında Tahtalı Dağı yer almaktadır. Olimpos Teleferiğinin özelliklerinden birisi de dokuz bucuk dakika süren 4350 metrelik deneyimi ile Avrupa’nın en uzun teleferiği olmasıdır.

Manzara ve adrenalinin birleştiği bu teleferiğe dünyanın dört bir yanından turist akını oluşmaktadır. Olimpos Turu yaparken Tahtalı teleferiğini de rotanıza ekleyerek gezdiğiniz yerleri tur sonunda kuşbakışı görmenin hazzına varacaksınız.

Olimpos Teleferik Adres: Tekirova, Tekirova Mahallesi, Kumluca Kemer Yolu, Tahtalı Teleferiği Yolu No: 2, 07995 Kemer/Antalya

Olimpos Teleferik Çalışma Saatleri: Teleferik hafta içi he gün 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Olimpos Teleferik Telefon Numarası: 0541 814 30 21

Tekirova Tabiat Parkı

Tekirova Ekolojik Tabiat Parkı dünyanın ilk flora-herpetofgauna minyatür çalışmasının yapıldığı park olarak bilinmektedir. Park yaklaşık olarak 40.000 metrekare bir alana kurulmuş ve bünyesinde binlerce çeşit canlıyı barındırmaktadır. Tabiat parkının bu çeşitliliği ve tarihteki yeri nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Tekirova Tabiat Parkı Adres: Phaselis Cad. 1015 Sok. No:14 Tekirova – Antalya

Tekirova Tabiat Parkı Çalışma Saatleri: Park hafta içi her gün 08.00-24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Folklorik Yörük Parkı

Yörük Parkı, adından da anlaşıldığı gibi yöresel olarak önem taşıyan bazı eşyaları ve konseptleri barındıran açık hava müzesidir. 300 metre kadar uzanan bu parkta gezerken yöresel türküler eşliğinde ortamın havasına kapılmanız yüksek bir ihtimal.

Folklorik Yörük Parkı Konum: Merkez, 07980 Kemer/Antalya

Folklorik Yörük Parkı Telefon: 0242 814 17 77

Folklorik Yörük Parkı Giriş Saatleri: 09:00-24:00

Beydağları Milli Parkı

Antalya’nın kemer ve Kumluca ilçelerinin birleşim noktasında bulunan Beydağlar Milli Parkı Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş, Adrasan Plajı gibi birçok önemli turistik noktayı içinde barındırıyor. 23 bin metrekareye yerleşen milli park bünyesinde birçok bitki ve hayvan türünü barındırmaktadır. Beydağlar Milli Parkı doğa tutkunları için bir varış noktası olarak değerlendiriliyor. Park kamp, kaya tırmanışı ve yamaç paraşütü dahi birçok sosyal faaliyet içermektedir.

Beydağları Milli Parkı Konum: Arslanbucak, 07980 Kemer/Antalya

Beydağları Milli Parkı Giriş Saatleri: 08:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Beydağları Milli Parkı Giriş Ücretleri: Yaya: 6 TL / Otomobil: 18 TL

Tahtalı Dağı

Beydağlar Milli Parkı içerisinde bulunan Tahtalı Dağı 2365 metre yüksekliğe erişmektedir. Dağ Avrupa’nın en uzun teleferik sistemine de ev sahipliği yapmaktadır.  Sosyal faaliyet alanında ise heyecan severler için birlikte, zirvesinde 20 ila 60 dakika arasında süren yamaç paraşütü ve kayak etkinliği yapılmaktadır.

Tahtalı Dağı Konum: Tahtalı Dağı, Beycik, 07982 Kemer/Antalya

Musa Dağı

Olimpos ve Adrasan’ın orta noktasında bulunan Musa Dağı, Antik Likya Yolunun geçiş güzergâhında bulunmaktadır.  Dağın tümüyle keşfi daha tamamlanmamıştır. Yapılan keşiflerde Musa Dağının zirvesinde Kayıp Şehir olarak bilinen antik bir şehir olduğu ve yapısında ibadethaneden su sarnıcına kadar birçok yapıya rastlanmıştır. Bu yapıların dışında daha onlarca keşfedilmemiş yapı olduğu düşünülmektedir. Musa Dağının zirvesine çıktığınızda şehrin tüm güzelliklerini göreceksiniz.

Musa Dağı Konum: Musa Dağına Olimpos Antik Lidya Yolundan doğa yürüyüşü ile ulaşım mümkündür.

Göynük Kanyonu

Olimpos’ta gezilecek yerler arasında bahsetmeden geçemeyeceğimiz Göynük Kanyonu Antik Lidya Yolunun üzerinde bulunmakla beraber Olimpos’un en popüler noktaları arasında yer almaktadır. İçerisinde su sporları, dinlenme noktaları ve yiyecek içecek satılan mekânlar bulunmaktadır.

Göynük Kanyonu Konum: Beldibi Mahallesi, Çomaklar Mevkii, No:73 Göynük Kanyonu, 07982 Kemer/Antalya

Göynük Kanyonu Giriş Saati: 09:00-17:00

Göynük Kanyonu Telefon: 0535 380 53 14

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Çamdağı Tüneli çıkış noktasında bulunmaktadır. Mağaraya girdiğinizde ilk çağlardan kalma çizimler ve yapılarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle Beldibi Mağarası Antalya’nın en önemli 2. Prehistorik Merkezi olarak bilinmektedir. Denizden 25 metre yukarıda olmasına rağmen mağaraya tekne turları düzenlenmektedir.

Beldibi Mağarası Konum: Beldibi Mağarası, Liman, 07130 Konyaaltı/Antalya

Beldibi Mağarası Giriş Ücreti: Beldibi Mağarası için giriş ücreti 5 TL’dir.

Sırtlanini Mağarası

Sırtlanini Mağarası, Afrodisias Antik Kenti ile aralarında 10 kilometre vardır. Mağara Antalya Karacasu ilçesinde yer almaktadır. Mağaranın uzunluğu 450 metre olmak ile beraber içerisinde sarkıtlar, dikitler ve seramik yapılar bulunmaktadır.

Ulupınar

Olimpos’ta gezilecek yerler arasında en soğuk nokta Ulupınar Köyü, Antalya’da bulabileceğiniz en serin noktadır bu sebeptendir ki soğuk suyu ile ünlü bir köy haline gelmiştir. Çıkan kaynak suyunda yüzlerce alabalık yetişmekte ve lokantalarda servis edilmektedir. Çam kokusu eşliğinde balığınızı tutarken yaşamınızın yorgunluğunu üstünüzden atmanız kaçınılmaz olacaktır.

Ulupınar Konum: 07982 Kemer/Antalya (Antalya – Kumluca otoyolu üzerinden Ulupınar tabelasını görerek bu güzel köye ulaşabilirsiniz.)

Antik Likya Yolu

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş noktası olarak bilinen Antik Lidya Yolu tarihin doğa ile birleşiminden oluşmuş eşiz bir yürüyüş yoludur. Likya Yolu 535 kilometreden oluşmaktadır. Fethiye’den başlayan Antalya’ya kadar uzanan Antik Lidya yolu 21 parkurdan oluşmaktadır. Bu parkurlar içerisinde onlarca tarihi köy, kanyon, plaj, ve dağ bulunmaktadır.

Antik Likya Yolu Konum: Göynük, 07994 Kemer/Antalya

Sizler için Olimpos’ta gezilecek yerleri ve Olimpos hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bu makalemizde derledik. Sizler de Olimpos gezinizin hayatınızda unutulmaz bir iz bırakacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu makalemiz profesyonel makale yazarlarımızın hazırlamış olduğu referans gezi makalesidir. Siz de firmamızdan gezi rehberi makaleleri temin etmek isterseniz bizimle makale yazarlığı sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.