Obsesif Kompulsif Bozukluk

01.01.2023
160
Obsesif Kompulsif Bozukluk

Önceleri psikoloji alanında yapılan araştırmaların azlığı ile saptanamayan obsesif kompulsif bozukluk, şimdilerde hem rahatça ifade edilebiliyor hem de geçerli bir tedavi yöntemi mevcut.

Herkeste pek çok zihinsel hastalık meydana gelebilmektedir ve bu durum özellikle hastalığını tanımlayamayanlar için oldukça zorlayıcı bir halde, yorucu etkiler ile sürüp gitmektedir.

Zihinsel rahatsızlıklarda önemli olan hastanın veya çevrenin bir terslik olduğunu fark etmesi ve en hızlı şekilde tedaviye başlamasıdır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Zihinsel bir bozukluk olarak adlandırılan OKB, obsesyon olarak adlandırılan ve bireyin zihninde bireyin iradesinden bağımsız olarak beliren zorlayıcı ve yineleyici düşüncelere karşı, kompülsiyon olarak adlandırılan ve zorlayıcı düşüncelerin giderilmesini hedefleyen zihinsel eylemlerin bir bütünü olarak ifade edilebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Kişi pek çok konu ile ilgili zihninden ona ait olmayan düşünceleri geçirebilir. Bu düşünceler oldukça sıkıntı verici ve yorucu düşüncelerdir. Zamanla günlük hayatı etkilemeye başlayan bu düşüncelerin giderilmesi için de birey, kompülsiyon denilen sayı sayma, düzeltme, temizleme gibi davranış kalıplarından oluşan hareketleri gerçekleştirmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bireyin kendisi veya çevresi tarafından tespit edilebilecek pek çok OKB belirtileri mevcuttur. Bu anlamda belirtiler kişinin günlük hayatını zorlayıcı hale getirdiğinde hastalık derecesinde kabul edilebilmektedir. Doktorlar tarafından saptanan OKB hastalığının belirtileri genel olarak şu şekilde kendini göstermektedir;

  1. Sürekli olarak temizleme ve mikroplardan korkma,
  2. Kuşku duyma ve günlük sıradan durumları bile sürekli kontrol etme
  3. Kişi tarafından istenmeden zihinde beliren cinsel düşünceler
  4. Kişi tarafından istenmeden zihinde beliren ve inanca ters olan dini düşünceler, küfürler
  5. Sayı saymaya yönelik inanç oluşturma
  6. Uğurlu ve uğursuz renk, sayı takıntıları
  7. Biriktirme ve düzen takıntıları

Bu davranışların hastalık olarak nitelendirilebilmesi için kişinin günlük yaşamını fazlası ile etkiliyor olması gerekmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Yöntemleri

OKB hastalığının tedavisinde ilaç ve bilişsel davranışçı terapi bir arada yürütülerek %90 oranında başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Burada önemli olan hastanın kurtulmak istemesi ve terapistinin verdiği görevleri terapi kapsamında aksatmadan yerine getirmesidir.

Çoğu zihinsel rahatsızlıkta olduğu gibi obsesif kompulsif bozuklukta da iyileşme ve iyilik halini devam ettirme durumu büyük bir oran ile gerçekleşebilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.