Monotonluk Sabah Kalkmayı Zorlaştırıyor

06.03.2018
1.846
Monotonluk Sabah Kalkmayı Zorlaştırıyor

 

Özellikle kış aylarında havanın geç aydınlanması ve yeterince güneş ışığı alınmaması sabah kalkmak için oldukça zorlu sebepler. Bir de monoton hayat tarzı eklenince sabah kalkmak çok daha zor oluyor. Sıradan geçen günlerde uyanmak fiziksel olarak daha zor geliyor. Bunun için kişilerin hobi edinmesi öneriliyor.

Kaliteli Uyku

Kaliteli uyku sayesinde kişiler güne daha dinç olarak başlıyorlar. Gün içinde de zihinsel ve bedensel olarak daha enerjik hissediyorlar. Bunun için günde 7-8 saatlik uyku yeterli oluyor. Gece uykusunu daha rahat uyumak için de akşam yemeğinde az yemek gerekiyor. Uyumadan en az 3 saat öncesine kadar da bir şey yememek gerekiyor.

Sabah yürüyüşü monotonluktan kurtulmak için iyi bir seçenektir. Uyandıktan sonra gün ışığı altında gerinmek ve derin nefes almak gerekir. Vücudu germek iç organları da uyaracaktır. Sabahları temiz havada yapılacak 10 dakika kadar yürüyüş sizi daha dinç kılacaktır.

Sabah Kahvaltısı

Sabah kalktınız ancak tam olarak açılamadıysanız sabah kahvaltısına özen gösterin. Kahve, kahvaltılık gerekler, simit, poğaça gibi ürünler sabah kahvaltısı için yeterli değildir. Bunun yerine peynir, zeytin, yeşillik ya da yumurta gibi sağlıklı, protein ve vitamin içeren kahvaltılıklar yemek gerekir. Tok bir insan çok daha enerjik olacaktır. Sağlıklı bir kahvaltı size daha çok enerji verecektir.

Aktif Saatlere Dikkat

İnsanların enerjisi sabah saatlerinde daha yüksektir. Ancak kişilerin çalışma saatlerine göre bu saatler farklılık gösterebilir. Yine de kişiler bir işe başladıktan sonra 90-120 dakika içinde performansı düşecektir. Bu durumda ara vermek ya da vücudu dinç tutan şeyler tüketmek gerekir.

Her gün aynı saatte kalkmak sıradanlaşacağı için vücut önemsemeyecektir. Bu yüzden farklı saatlerde kalkmak, sabah uyanmayı kolaylaştırır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.