Mavi İle Yeşilin Birleştiği Masallardaki Cennet: Kelebekler Vadisi

23.10.2020
1.058
Mavi İle Yeşilin Birleştiği Masallardaki Cennet: Kelebekler Vadisi

Masmavi bir berrak bir deniz ve yeşilin bin bir tonunu bir arada göreceğiniz Kelebekler Vadisi  Muğla ilimizin Fethiye ilçesinde Ölüdeniz bölgesinde saklı bir cennet gibidir.

Özellikle kampçıların yoğun tercih ettiği Ölüdenizin bu bölgesi adını bölgede bulunan 80 çeşit kelebekten almıştır.

Kelebekler Vadisi’ne kara yoluyla ulaşılamaması ve devletin sit alanı kapsamında korumaya alması nedeniyle bu zamana kadar bozulmadan varlığını korumuştur. Faralya Köyü’den bu vadiye akan şelale ile izole olmuş eşsiz bir kamp alanıdır.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kelebekler vadisine en yakın yer Dalaman Havalimanıdır. Uçakla gidecekseniz Havalimanından araç kiralamanız mantıklı olacaktır. İlk istikametiniz Ölüdeniz olacaktır ve karayoluyla Ölüdenize ulaşabilirsiniz. Buradaki plajdan teknelerle Kelebekler Vadisi’ne geçebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde Sizi Neler Bekliyor

Kelebekler Vadisi’nde neler yapılır diye araştırıyorsanız kısaca anlatalım. Sert kayalıkların arasına sıkışmış eşsiz masmavi bir deniz ve yeşilin bin bir tonunda hareket eden kelebekler sizleri bekliyor. Burada dilediğiniz gibi denizin maviliğine girebilirsiniz. Çünkü deniz son derece temiz ve berrak bir halde ama incecik kum taneleriyle karşılaşmayacaksınız. Zemin kayalık ve kayaların yosun tutmuş olması iyice kayganlaştırmış. Bu nedenle kayalara bastığınızda düşmemek için dikkat etmelisiniz.

Koy Turları

Kelebekler Vadisi’nde en çok keyif alacağınız koy turları yapabilirsiniz. Dalyan, Şovalye Adası, Damanlık, Akvaryum ve Hillside ve Çalış plajını kapsayan koy turlarında bu bölgeniş bin bir güzelliğini görebileceksiniz.

Yamaç Tırmanışları

Yamaç tırmanışı severler için bulunmaz bir mekan. Vadinin içine doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan patika 1. Kilometre kadar takip ettiğinizde 100 metrelik yamaç tırmanışı yapabilirsiniz.

Kelebeklerle Dans

Kelebekler Vadisi’ne gidip kelebekleri görmeniz için iç kısımlara doğru ilerlemeniz gerekiyor. İçlere sokuldukça yanınızda kelebeklerin sizlere eşlik ettiğini göreceksiniz. Kelebeklerin bir özelliği olarak aşırı gürültüde kelebekler anlık davranış değişikliği nedeniyle ölüyor. Bu nedenle yürürken gürültü yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Zaten sürekli tabelalarla bu sizlere hatırlatılacak.

Kelebekler Vadisinde Yeme İçme

Kelebekler Vadisi’nde yeme içme mekanları için size vereceğimiz tavsiye Faralya Köyü’ne geçmek olacaktır. Burada harika kahvaltıcılar ve otantik mekanlar mevcuttur.

Kamp

Burada konaklamak için kamp alanına uğrayabilirsiniz. Bu kamp alanında dilerseniz çadırlarda kalabilirsiniz dilerseniz de bungalov evlerini tercih edebilirsiniz. Kamp alanında su, elektrik, wc, açık büfe kahvalı ve akşam yemeği hizmeti veren bir mekan mevcuttur.

Bu makalemiz profesyonel makale yazarlarımızın hazırlamış olduğu referans gezi makalesidir. Siz de firmamızdan gezi rehberi makaleleri temin etmek isterseniz bizimle makale yazarlığı sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.