LSI (Latent Semantic Indexing) ile Trafiğinizi Arttırın!

08.03.2018
1.966
LSI (Latent Semantic Indexing) ile Trafiğinizi Arttırın!

Gizli anlamsal indexleme anlamına gelen LSI, Google’un en karmaşık özelliklerinden biridir. Aslında bu özellik paylaşılan içeriklerin Google tarafından anlamlandırılarak kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunulmasını amaçlar. Amacı oldukça basit olsa da kullanımı biraz karmaşıktır.

LSI Nedir?

En basit haliyle LSI, anahtar kelimeler ve ilgili terimler arasında bağlantı kurmak için kullanılır. Google botları tarafından indekslenen sayfalarda genelde terimsel olarak ilişkili olmadığı halde birlikte kullanılan ilişkili kelimeler çıkacaktır. Bu kelimelerin de alsında kullanıcının ihtiyaçlarını karşıladığını fark eden Google, işte bu kelimeler arasında anlamsal bağ oluşturarak ilgili kelimenin geçtiği sayfaları da kullanıcıya gösterir. İşte Google’ın bu kelimeleri tespit ederken kullandığı yöntemlerden biri LSI yöntemidir.

Google aynı cümlelerin ya da anahtar kelimelerin kullanıldığı metinlerden ziyade, o anahtar kelimeleri açıklayan ve ilgili kelimeleri içeren metinleri daha doyurucu bulur. Böylece site trafiği de artacaktır.

LSI Anahtar Kelime Seçimi

Yayınladığınız içeriklerde LSI uyumlu anahtar kelimeler kullanmak siteniz için oldukça avantajlıdır. Bu kelimeleri seçmek ise doyurucu içerik hazırlayan kişiler için oldukça kolaydır. Bir konu hakkında bilgi sahibi olarak, bilgilendirici bir metin hazırlayan kişi zaten farkında olmadan bu ilgili kelimeleri kullanacaktır ve Google bu durumu ödüllendirir. Ancak konuya tam hakim olmayan kişiler için birkaç öneride bulunabiliriz.

İlk olarak içerik oluşturacağınız konuya ilişkin Google araması yapabilirsiniz. Böylece ilgili kelimeler zaten altta çıkarılacaktır.

Çalışacağınız konuya ilişkin güzel bir araştırma yaparsanız, ilgili kelimeleri zaten görür ve kullanırsınız. Birkaç içerik incelemek size yeterli olacaktır.

Anahtar kelime planlayıcısı olan Google Adwords hedef kelimeler hakkında size ipuçları verecektir. Kelimelerin aranma hacimlerini gösterdiği için bu kelimelerden seçim yapabilirsiniz. Aradığınız kelime ile alakalı sonuçları çıkaracağı için bunlardan seçim yapabilirsiniz.

Lsı Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Anahtar kelime ve ilgili kelime seçimleri tamamsa sıra bu kelimeleri kullanmaktadır. Bunun için de kullanıcıların arama alışkanlıklarını anlamak gerekir. İnsanlar ne arıyor ve aslında neye ulaşmak istiyor anlayarak içerik hazırlayabilirsiniz. Mesela bilgilenmek isteyen kişiler temel konuları araştırırken, bazen de akıllarına gelen nokta atışı soruyu yazarak ararlar. Gezinme niyeti ile arama yapan kişiler ise daha detaylı aramalar yaparlar. Genelde spesifik konularda şeyler ararlar. Bazı kişilerse mal ya da hizmet satın almak için aramalar yaparlar. Siteniz hangi kullanıcılara daha çok hitap ediyorsa anahtarları bu şekilde kullanın.

En önemli husus içeriklerin doğal ve anlaşılabilir olmasıdır. Anahtar kelime ya da ilgili kelime ile doldurulan içerikler de Google tarafından sevilmemektedir.

LSI ile Tarfik Arttırma

LSI site trafiğini arttırmak için iyi bir yöntemdir. Ancak maalesef yeterli değildir. Sitenizin tamamını SEO uyumlu hale getirmek gerekir. Sitenizi doğal ve gerçekten bilgi verici içeriklerle donatmak en iyi yöntemdir. Bu amaca hizmet ederseniz zaten LSI yöntemini ve diğer SEO kurallarını da kısmen uygulamış olursunuz.

LSI ile site trafiğini arttırmak için avantajlı bir yöntemdir. Çünkü mantığını anladıktan sonra yapması oldukça kolay olacaktır. Ancak SEO uyumunu arttırmak ve Google tarafından sevilmek için bunlara benzer daha pek çok yöntem vardır. Tüm bu yöntemlerin ortak noktası ise kullanıcılara doygun içerik sunmaktır. Yani siz de gerçekten kullanıcıları bilgilendirmek için içerikler hazırlarsanız bunu Google otomatik olarak anlayacaktır. Ancak araştırma yapmadan, bilgi edinmeden, yüzeysel bilginizi anahtar kelimeler ve ilgili kelimelerle donatmak asla yeterli olmayacaktır. Bu durumu Google fark edecek ve sizi daha gerilere atacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.