Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu – Safranbolu

05.11.2020
1.087
Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu – Safranbolu

UNESCO Dünya mirasla listesine tarihi evleriyle giren Safranbolu Tokatlı Konyonu ile de ünlüdür. Kanyonlar merkezi olan birçok kanyondan sadece biridir ve en güzelidir Tokatlı Kanyonu.

Üç kanyonun birleşimiyle oluşan bölgedeki seyir terasının zemini cam kaplı olduğu için yükseklik korkunuz varsa bu terasta gezmeniz zor olabilir. Sanki boşlukta yürüyor hissi veren Tokatlı Kanyonu kristal seyir terası ile adrenali dolu zaman geçirebilirsiniz.

Tokatlı kanyonu yemyeşil doğasıyla, şırıl şırıl akan suyuyla ve mükemmel oksijen deposuyla Safranbolu’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Seyir terasına çıktıysanız yerden aşağı yukarı 80 metre yukarıdan etrafı izliyorsunuz demektir.

Tokatlı Kanyonunda Neler Yapılır?

Tokatlı Kanyonu’nda neler yapılır diye soranlar için anlatacak çok şey var. Şahane bir doğada kamp çadırı kurup burada günlerce çeşitli kuş türlerini izleyebilir, kazların sesini duyabilir ve sincapların birbiriyle dans ettiğini seyredebilirsiniz. Paitball’dan atla gezmeye kadar birçok etkinliği yapabilir ve bol oksijenli doğa yürüyüşüyle sanki dünyadan ve şehir hayatından uzaklaşmış hissi yaşayabilirsiniz.

Seyir Terasında Adrenalin

Zeminden 80 metre yükseklikte olan cam teras 11 metre genişliğinde ve aynı anda 30 kişi ile sınırlandırılmış. Terasa çıktığınızda zemin cam ve hafif sallandığınızı hissedeceksiniz ama korkmanıza gerek yok. Çünkü teras 75 tonu çekebilecek özellikte yapılmış ve en ufak riskiniz yok. Hava karardığında çıkarsanız ışıklandırmanın eşliğinde farklı bir güzellikle karşılaşırsınız.

İncekaya Su Kemeri

Kanyonun çevresinde gezilecek birçok yerden biri İncekaya su kemeri’dir. Bu su kemeri Osmanlı döneminden sadrazam İzzet paşa tarafından yaptırılmış 116 metre uzunluğunda ve 6 kemerden oluşuyor. Bu görkemli yapı ilçeye su taşımak amacıyla yapılmış.

Tokatlı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Safranbolu merkeze araçla 20 km uzaklığında bulunan kanyona toplu taşıma bulunmuyor. Kendi aracınız varsa aracınızla gidebilirsiniz veya araç kiralayıp gitmeniz gerekir. Safranbolu’dan tabelaları takip ederek rahatlıkla kanyona ulaşabilirsiniz. Tokatlı Kanyonu ücretli mi diye soranlar için kanyonun girişinde 2020 tarihi için 3 tl ücret ödemeniz gerekiyor. Kanyona girdikten sonra müthiş doğa yürüyüşü serüveniniz başlamış olacak.

Bu makalemiz profesyonel makale yazarlarımızın hazırlamış olduğu referans gezi makalesidir. Siz de firmamızdan gezi rehberi makaleleri temin etmek isterseniz bizimle makale yazarlığı sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.