Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli

24.11.2020
1.218
Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli

İnternet dünyasında son dönemde oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başlayan kısa linklerin ne kadar güvenli olduğu konusu büyük merak uyandırıyor.

Bir sayfaya yönlendirme işleminin yapılması amaçlandığında sayfanın URL’si ve IP adresi üzerinden link verilme işlemi gerçekleştiriliyor. Fakat bu işlemde kullanılan linkler son derece uzun ve karmaşık olduğu için, hiperlink tekniği olarak kullanılan yöntemle birlikte linkler kısaltılarak daha kullanışlı hale getirilebilir.  Bu sayede çok daha basit ve kısa linkler ile aynı sayfaya sorunsuz ve güvenilir bir yönlendirme yapmak mümkündür. Günümüzde bu amaca hizmet eden çok sayıda internet sitesi bulunuyor. Bu sitelerde farklı servis sağlayıcıları kısa link hizmeti sunuyor. Bu tür kısa link hizmetinde HTTP yönlendirme tekniği kullanılarak yönlendirme işlemi gerçekleştirilerek uzun linkler kısaltılarak basit ve daha kullanışlı hale getiriliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar çok daha rahat bir şekilde internet üzerinde hareket etme imkanına sahip oluyor.

Kısa Linklerin Güvenilir Olduğunu Anlama

Kısa link hizmeti kullanılarak oluşturulan bir linkin güvenilir olup olmadığını kontrol etmek amacıyla link denetleyicisi kullanılması oldukça faydalı oluyor. Link denetleyicileri herhangi bir linkin olası güvenlik açıklarını veya bu linklerin eksik yönlerini analiz edebilen ücretsiz bir araçtır. Eğer kısa link kullanıcıları riske düşürecek sorunlu bir siteye, kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına veya diğer güvenlik sorunlarına bir yönlendirme yaparsa bu denetleyici sizi linke tıklamadan önce uyarıyor.

Norton SafeWeb

Dünya çağında profesyonel bir antivirüs ve kötü amaçlı yazılımlardan korunma hizmeti sunan Norton tarafından kısa linklerin kontrol edilmesi amacıyla geliştirilen Norton SafeWeb, bir linkin herhangi bir risk içerip içermediğini denetleyerek size gerekli raporları sunar.

Google Transparency Report

Google tarafından sunulan güvenli tarama teknolojilerini kullanarak güvenli olmayan siteleri tespit etmek amacıyla çok sayıda URL’yi inceleme imkanına sahip olabilirsiniz. Google  tarafından sunulan güvenli tarama teknolojisi riskli kısa linkleri tespit etme  noktasında oldukça etkili bir yöntemdir.

URLVoid

URLVoid bir sitenin veya linkin güvenilir olup olmadığını denetler. Bu araç aynı zamanda bir linkin dolandırıcılık ya da sahtekârlık amacıyla kullanıp kullanılmadığı noktasında kapsamlı bir inceleme işlemi yapıyor.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.