İnternete Bağlanma Sorunu Ve Çözümleri

26.09.2020
918
İnternete Bağlanma Sorunu Ve Çözümleri

Günümüzde pek çok iş internet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden internet kopması bütün işlerinizin aksamasına neden olabilir. 

Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yoksa Ne Yapmalı?

Wi-Fi sorunları, meydana geldiği zaman bilgisayarlarda en sıkıcı sorunlardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bazen Windows tarafından internete bağlı gibi gözükseniz bile internet bağlantısına ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu sorunun sebebi çoğu zaman TCP/IP yığını, IP adresi veya DNS istemci önbelleği ile ilgili olmaktadır. Bu sorunu çözmek için evvela, ayarlar menüsünden güncelleştirme ve güvenlik alt menüsüne girdikten sonra sorun giderme ve internet bağlantıları başlıkları altında yer alan ağ sorun gidericisi aracını çalıştırın. 

Bu yöntemin işe yaramaması halinde komut satırı açılarak sırasıyla aşağıda yer alan konutlar girilmelidir;

netsh winsock reset

ipconfig /release

netsh int ip reset

ipconfig /renew

ipconfig /flushdns

Windows 10 İnternete Bağlanmıyorsa Ne Yapmalı?

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda sizin için internet bağlanma sorunları için en iyi çözüm yöntemi ağ aygıtı sürücüsü de kaldırdıktan sonra Windows tarafından tekrar yüklenmesini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için;

Aygıt Yöneticisi’ni  açtıktan sonra, Ağ bağdaştırıcısını bularak Kaldır seçeneğini seçin. Sürücü kaldırmak istediğinize dair bir soru sorulursa bunu onaylayın. Cihazınızı yeniden başlatarak Windows’un sürücüyü baştan yüklemesini sağlayın.

Wi-Fi’ın Geçerli Bir IP Yapılandırması Yoksa Ne Yapmalı?

Wi-Fi’ın Geçerli Bir IP Yapılandırması Yok şeklinde bir hata aldığınız zaman, adı ve parolasını değiştirmek sorunu çözebilir fakat her zaman bu yöntem işe yaramamaktadır. Bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda router’ınıza bağlandıktan sonra, tarayıcıya IP adresini yazarak,  yapmanız gerekli olan değişiklikleri  gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Windows 10 Wi-Fi Sürücüsü Sorunları Varsa Ne Yapmalı?

Wi-Fi sürücüsünü silip, tekrar yüklemenin dışında sürücüyü güncellemek veya bir önceki sürüme geri döndürmek de işinize yarayabilir. bu işlemleri yapmak için Aygıt Yöneticisi’ni kullanmak gerekmektedir.

Windows, Wi-Fi Bağlantısını Kesiyor

İnternet bağlantısı kopması, Windows tarafından herhangi bir sebep olmamasına rağmen  sık sık koparılması nedeniyle oluyor ise ve router’da herhangi bir sorun bulunmuyorsa, ağ bağdaştırıcısının güç ayarlarında sorun olabilir. Bu durumu devre dışı bırakmak için; 

Başlat menüsüne sağ tıkladıktan sonra aygıt yöneticisi seçilerek, ağ bağdaştırıcıları altındaki liste genişletilmelidir. Ad bağdaştırıcısına sağ tıklayarak açılan menüden özellikler seçilmelidir.  Daha sonra güç yönetimi sekmesine tıklayarak, “Bilgisayarın güç tasarrufu için bu cihazı kapatmasına izin ver” kutucuğunda bulunan tik işareti kaldırılmalıdır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.