İdrar Renginde Olan Farklılıkların Anlamları Nedir?

30.12.2022
253
İdrar Renginde Olan Farklılıkların Anlamları Nedir?

İnsan vücudunun kusursuz bir şekilde işleyişinin olduğu bilinmek ile birlikte idrar renginde olan farklılıkların da birer anlamlarının olduğu görülmektedir. Vücut içerisindeki hastalıkların işaretçilerinin birçok farklı durum ile örneğin saç dökülmesi ve benzeri, anlaşılabildiği gibi idrar renginde olan farklılıklar da bu işaretçiler arasında kolaylıkla sayılabilmektedir.

Buna göre bakıldığında sizler de idrar renginde olan farklılıkların anlamları nedir, bir idrarın olması gerektiği renk nedir gibi konular üzerine araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, sizler için bu yazımız içerisinde idrar renkleri ve anlamlarını derledik.

Normal Bir İdrarın Rengi Nasıl Olmalıdır? İdrara Rengini Veren Madde Nedir?

Söz konusu idrar renkleri konusu içerisinde en çok merak edilen konulardan birisi normal bir idrarın rengi nasıl olmalıdır sorusu üzerinedir. Aslında bakıldığında normal idrar renginin sarı ve yakın tonları olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra idrara sahip olduğu sarı ve yakın tonları rengini veren maddenin ise ürokrom olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar tarafından belirtilen bilgiler ışığında ise sağlıklı bir şekilde vücuduna sıvı alan bireyin idrarının renginin açık sarı, fakat buna ek olarak normal sıvı alımı olmayan bir bireyin idrarının rengini ise koyu sarı olduğu karşımıza çıkmaktadır.

İdrar Renklerinin Anlam Farklılıkları

Parlak Sarı İdrar: Aslında bakıldığında bu durum oldukça normal olarak kabul edilmektedir. B2 vitaminlerinin kullanımında görülebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak riboflavin maddesinin tüketiminde fazlaya kaçılmak idrarın sahip olduğu rengi değiştirebilmektedir.

Koyu Sarı İdrar: Yukarıda da değinildiği gibi vücuda alınması gerekenden az miktarda sıvı alımı olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak fazla miktarda laksatif ya da B vitamininin de koyu sarı renge sahip idrar yapabildiği görülmektedir.

Kırmızı İdrar: Söz konusu bu durum normal dışı olarak kabul edilmektedir. Bazı durumlarda antibiyotiklerin kullanımı da kırmızı ya da turuncu renge sahip idrar görünümü yapabilmektedir. İdrar renginde olan farklılıklara göre bakıldığında kırmızı renk idrarda vücut içerisinde enfeksiyon olduğu da düşünülmektedir. Bu neden ile bireylerin muayene olması önemli görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.