Hayvancılık Hibe Desteği Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

01.01.2023
261
Hayvancılık Hibe Desteği Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Hayvancılığın geliştirilmesi için Hayvancılık hibe desteği verilmektedir. Peki, Hayvancılık hibe desteği ne kadar, nasıl başvuru yapılır? Hayvancılık hibe desteği ile amaç; ülkedeki hayvan yetiştiricilerini teşvik etmek, hayvan sayısının artırmak ve bu alanda dışa bağımlı olmayı azaltmaktır. Hem aktif olarak sektörde bulunanlara işlerini büyütmek ve geliştirmek için, sektöre yeni girenlere ise yardım etmek amaçlı olarak hibe desteği verilmektedir. Hibe destekleri farklı program ve paketle ile yapılmaktadır. Bu desteği alabilmek için, aranan belli başlı şartlar vardır ve bu şartları karşılayanlara hibe desteği verilmektedir.

Hayvancılık Hibe Desteği Ne Kadar

Hayvancılık Hibe Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Ülkemizde hayvancılık hibe desteği alabilmek için belli başlı şartları karşılıyor olmak gerekmektedir. Hayvancılık hibe desteği şartları aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • Başvuru yapan kişilerin 18 yaş ve üzeri olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapan kişinin minimum 1 yıl süredir hayvancılıkla ilgili faaliyette bulunuyor olması ve çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Türkvet sisteminde kaydı olan hayvanların olması gerekir.
  • Geçmişte devletin farklı desteklerini almamış olması gerekir.

Hayvancılık Hibe Desteği Başvuru Nasıl Yapılır?

Hayvancılık hibe desteği almak için gerekli şartlara uygun olan kişiler artık başvuru aşamasına geçebilirler. Hayvancılık hibe desteği başvuru süreci şu şekildedir; İlk olarak bir proje fikrinin olması ve bu projenin Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne sunulmak üzere hazırlanması gerekir. Proje Müdürlük tarafından onaylandığında, müdürlük girişimci için yatırıma yönelik olarak süre verir. Bu süre içinde girişimcinin yatırımını yapması gerekir. Ardından % 50 oranında bir hibe desteği girişimciye verilecektir. Tüm masrafların % 50’si devlet tarafından hibe olarak karşılanır. Geri kalan % 50 ise girişimcinin kendisine aittir. Bu maliyeti de eğer ihtiyacı varsa bankalardan faizsiz şekilde kredi olarak alması mümkündür. Bu kredileri veren bankalar ise devlet bankalarıdır. 2 yıl geri ödeme yoktur. Geri ödeme ise 5 yıl süreyle vadelere ayrılmıştır.

Hayvancılık hibe desteği ne kadar, nasıl başvurulur? Devletimizin KOSGEB üzerinden sağladığı hibe desteği, devamında ihtiyaca göre devlet bankalarından faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanı vermesi gibi süreçler düşünüldüğünde, Hayvancılığın gelişmesi ve büyümesi için birçok imkanın olduğu ve ulaşmanın kolay olduğu görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.