H (Heading) Etiketi Kullanımı ve İpuçları

29.10.2020
969
H (Heading) Etiketi Kullanımı ve İpuçları

Heading etiketi, Google botlarının içerik hakkında bilgi alabilmesi için yazılan başlıklara yazılan HTML yazımıdır. Kod tarafında yazımı ise H’dir.

Google botlarının içerikler hakkında bilgi almaları için oluşturulan etiketlere Heading etiketi denir. Heading etiketleri H1’den başlayarak H6’ya kadar gidebilir. Sayfa için teknik yapıda oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Sayfa içerisinde kullanımı ise <h1> içerik </h1> şeklindedir. HTML kod mantığına göre eklenen etiketler ile botların sitenizden bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

Heading (E) Etiketinin Yanlış Kullanımı

Birçok site H etiketi kullanımı hakkında yanlış bilgiler içermektedir. Bunun başında bir sayfada 1 adet H1, 4 adet H2 bulunması gerekiyor gibi ifadeler gelmektedir. Her sayfanın içeriği farklı olduğu için Heading etiketi de ihtiyaca göre değişmektedir. Bu yüzden her etiketten şu kadar kullanılır şeklinde bir ifade yanlıştır.

Bir diğer yanlış ise H3’ten sonra H2 gelmez gibi söylemlerdir. Bu ise kod yazımı esnasında mümkün olmamaktadır. Örneğin H2 içerisinde tanımlayıcı etiketler H3 olarak tanımlanabilir daha sonrasında yine h2 ile devam edilebilir.

<H1>Yiyecekler</H1>

<H2>Sebzeler</H2>

            <H3>Domates</H3>

            <H3>Biber</H3>

<H2>Meyveler</H2>

Bu şekilde bir kullanım ile sayılarla alakalı değil hiyerarşi ile ilgili bir sıralama olduğunu görebilirsiniz. Böylelikle en doğru kullanımı sağlamış olursunuz.

Headin (H) Etiketi İpuçları

Heading (H) etiketini yerleştirirken uygulanması gereken bazı durumlar vardır.

  • Uzun yazılara baştan itibaren etiket uygulanmaması gerekir.
  • İçerik oluştururken değil, bitirdikten sonra etiket uygulanması daha doğru olacaktır.
  • Kısa açıklamalara heading etiketi uygulayabilirsiniz.

Heading (H) Etiketinin Doğru Kullanımı Nasıldır?

Heading (H) etiketinin doğru kullanımı ise bir hiyerarşiye bağlıdır. İçeriğin durumuna göre artabilir ya da azalabilir. Her sitenin durumuna göre 1 ile 10 arasında heading etiketi uygulayabilirsiniz.

Başlıklar ve at başlıklar şeklinde heading etiketi kullanmanız en doğru kullanım olacaktır. Bu nedenle iç içe başlıklar gibi kullanım ile en doğru kullanımı sağlamış olursunuz. HTML sayfa dizimi mantığında yazım en doğru yazım şekli olacaktır. Kullanımı basit ve kolay olay headin etiketi ile sayfanızın teknik yapısını geliştirebilirsiniz. Bu kapsamda sayfaların içeriklerinde kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.