Farklı Konveyör Sistemleri Nelerdir?

03.03.2022
648
Farklı Konveyör Sistemleri Nelerdir?

Konveyör bant sistemleri, malzeme ve ürünleri taşımak ve işlemek için dünya çapında çok farklı endüstrilerde kullanılmaktadır. 

Konveyör sistemleri piyasada hafif veya ağır, büyük veya küçük farklı türdeki ürünleri taşımak için kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılanlardan bazıları şunlardır:

  • Bantlı konveyörler,
  • Motorlu makaralı konveyörler,
  • Yerçekimi makaralı konveyörler
  • Zincirli bantlı konveyörlerdir

Hasır Konveyörler, Pnömatik Konveyörler, Plastik Konveyörler ve Gooseneck Konveyörler, yaygın olarak kullanılan konveyör sistemlerinin diğer bazı örnekleridir. Popüler konveyör sistemlerinin diğer bazı örnekleri, panjurlu konveyörler, paslanmaz çelik konveyörler, eğimli konveyörler ve plakalı konveyörlerdir.

Hangi Sistem Daha Avantajlı?

Metal ağlı taşıma sistemlerinin özelliği, bir tankın izlerini andıran çok dayanıklı kayıştır. Üst üste binen metal plakalardan yapılmış bu kayış, doğuştan gelen gücü ve sert metal yüzeyi sayesinde çok ağır yükleri taşıyabilir. Firmalar, konveyörün aşırı çevre koşullarında çalışması gereken alanlarda bu tip konveyör bant sistemleri kullanmaktadır. Bant, kauçuk ve kumaş gibi daha geleneksel malzemelerden yapılmış bantları tahrip edebilecek hem çok yüksek hem de çok düşük sıcaklıklara dayanabilir. 

En popüler konveyör sistemlerinden biri olan yerçekimi makaralı konveyörün kurulumu kolaydır ve son derece çok yönlüdür. Silindirler arasında kaymayan konserve veya başka şekilde iyi paketlenmiş malzemeleri taşımak için depolarda kullanılan motorsuz bir silindir sistemidir. Çok çeşitli ağırlıkları destekleyebilen bu cihazlar, öncelikle küçük miktarlardaki titreşimlerden zarar görmeyen kuru, katı nesneleri taşımak için kullanılır. Yarı katı, ıslak veya yapışkan veya toz veya sıvı nesneleri taşımak için uygun değildirler. 

Motorlu makaralı konveyörlerin faydaları, malzemeleri hem yatay hem de yokuş yukarı taşıyabildikleri için gerçekten çok yönlü sistemlerdir. Esasen bir motorla çalışan yerçekimi silindirleridir ve oldukça hafif paketler ve paketler taşıyabilirler. Silindirlerin düzeni, taşınan malzemenin ilerlemesini yerçekiminden bağımsız hale getirir. 

Konveyörlerin Faydaları

En ağır yükler, çok çeşitli konveyör sistemlerinde dört tekerlekten çekişe eşdeğer kabul edilebilecek zincirli konveyör bantları tarafından taşınır. Her silindir bir sonrakine zincir ve pinyon kombinasyonu ile bağlanır, bu da silindire büyük çekiş ve güç sağlar. 

Silindir yapısı kaymayı önleyerek palet yüklerini taşımak için en iyi seçimdir. Bu tip konveyördeki motor, torkun eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olan merkeze monte edilmiştir.

Metal dedektörü, checkweigher, combo checkweigher, x-ray cihazları, konveyör  ve reject sistemleri  gibi ürünleri memnuniyetle sizlere sunuyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.