Evde Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Nasıl Açılır?

21.10.2020
1.297
Evde Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç renginizden sıkıldıysanız ve kimyasal kullanmadan evde doğal yöntemlerle saç rengi nasıl açılır diye araştırma yapıyorsanız bu makalede tüm saç açma yöntemlerini bulabilirsiniz.

Saç rengini açmanın birçok yöntemi vardır. Hem kimyasal yöntemlerle saçlarınızın rengini açabilirsiniz hem de doğal yöntemler kullanarak saç renginizi açabilirsiniz. Konuya girmeden önce kısaca kimyasal yöntemlerle saç açmadan bahsedelim.

Kimyasal Yöntemle Saç Açma

Kimyasal yöntemle saç rengini açmanın saçlara zararının olduğunu bilmelisiniz. Çünkü kimyasal maddeler saçları yakar, inceltir ve yıpranmasına neden olur. Bu nedenle kimyasal yöntemlerle saç rengini açma tekniklerini kullanacaksanız işleme başlamadan bir süre önce saçlarınıza işlem yapmayı bırakmalısınız. Kurutucu, düzleyici boya vs kullanmamalısınız. 3 çeşit saç rengi açma yöntemi vardır.

  1. Oryal kullanarak saç rengini açabilirsiniz
  2. Oksidan kremi kullanarak saç rengini açabilirsiniz
  3. Hidrojen Peroksit kullanarak saçlarınızın rengini açabilirsiniz.

Şimdi tavsiye etmediğimiz kimyasal yöntemi bırakarak evde kendiniz yapabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedelim.

1-) Papatya Suyu Kullanarak Saç Rengi Açma

En eski dönemlerden beri doğal saç açıcı olarak kullanılan papatya suyu, saç açmanın yanında saçları besler ve doğal bir altın sarısı parlaklığı kazandırır. Bu yöntem için bazı malzemeler gereklidir.

  • 1 tatlı kaşığı papatya
  • Yarım su bardağı limon suyu
  • Bir tatlı kaşığı tarçın
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı bal

1 bardak suya papatyayı ekleyerek 30 dk kadar kaynatın. Tüm malzemeleri 30 dk kaynadıktan sonra ilave edin ve bir süre dinlendirin. Karışımınız hazır hale geldikten sonra tüm saçınıza sürün ve elinizle masaj yaparak saça işlemesini sağlayın.

Güneşli havada bu işlemi yapıyorsanız balkona çıkarak saçınızın balkonda doğal olarak kurumasını bekleyin. Bu arada birkaç defa saçınızı tararsanız iyice emilmesine neden olmuş olursunuz. Daha sonra saçınızı şampuanla yıkayıp kremleyebilirsiniz.

Papatya suyu ile saç rengi açmanın hiçbir zararı yoktur. 2-3 günde bir tekrarlarsanız her defasında saçınız bir miktar açılacak ve aynı zamanda ışıltı ve parlaklık kazanacaktır. İstediğiniz tona geldiğinde bu işlemi uygulamayı bırakabilirsiniz.

2-) Elma Sirkesi İle Saç Rengi Nasıl Açılır

Elma sirkesinin saça uygulanmasıyla birlikte hem saçınızın rengi açılır hem de sirkenin özelliğinden kaynaklı olarak kepek, kaşıntı veya kuruluk gibi sorunlarınıza çözüm olur ve ayrıca saçınızın daha yumuşak olmasını sağlar.

Her duşa durulama suyuna bir miktar sirke katarak son durulamayı sirkeli suyla yapın. Kokusundan rahatsız olursanız bir miktarda lavanta ilave edebilirsiniz.

3-) Bal ve Zeytinyağı İle Saç Açma

Zeytinyağı ve bal oldukça şifalı bitkiler olup alternatif tıpta oldukça fazla kullanılmaktadır. Yarım bardak zeytinyağı ile yarım bardak balı karıştırın ve karışımı tüm saçınıza iyice yedirin. 30 dk bekledikten sonra saçınızı durulayın. Bu karışım hem saç renginizi açacak hem de saçınızı besleyecektir.

4-) Karbonat İle Saç Rengi Nasıl Açılır

Bir tatlı kaşığı karbonatı duşta saçınıza iyice masaj yaparak yedirin ve 20 dakika sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Fön makinasıyla saçınızı kurutmayın güneçte doğal kurumasını sağlayın. Karbonatın güneşte doğal olarak saçınıza emilmesi etkisini artıracaktır. Bu uygulamayı her yaptığınızda bir miktar saçınızın renginin açıldığını göreceksiniz.

5-) Tarçın İle Saç Rengi Nasıl Açılır

Akşam yatmadan önce bir miktar tarçını saç kremi ile karıştırın ve tüm saçınıza masaj yaparak yedirin ve bir bone takarak yatın ve sabaha kadar bu şekilde kalmasını sağlayın. Tarçın ile saç rengi açma tekniğinde bekleme süresi uzun olduğu için geceyi tercih ediyoruz. Sabah kalktığınızda saçınızı yıkayabilirsiniz. Yıkadığınızda göreceksiniz ki bir miktar saçınızın rengi açılmıştır.

6-) C Vitamini İle Saç Rengi Açma

 C vitamini vücuda birçok faydasının olduğu gibi saç rengi açmak için de kullanılabilir. C vitamini ile saç rengi nasıl açılır makalemizde genişçe anlattığımız için burada kısaca özetliyorum. 10 adet eczaneden temin edebileceğiniz tableti ezerek şampuanın içine ilave edin ve bir miktar karbonatla saç bakım yağı ilave edip tüm saça uygulayın ve 30 dk sonra saçınızı durulayın.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.