Doğum Parası Kaç Günde Yatar PTT den Ne Zaman Çekebilirim?

09.11.2020
965
Doğum Parası Kaç Günde Yatar PTT den Ne Zaman Çekebilirim?

Merak edilen doğum parası ödeme aşaması ile ilgili yeni senede geçerli olan bilgiler önemlidir. Onaylı doğum parası PTT hesabı aktarımı yapılarak ödenmektedir.

Doğum Parası Ödeme Aşaması Kaç Gündür?

Doğum parası kaç günde yatar sorusu için belirlenmiş olan gün sayısı 45 olarak bilinmektedir. Onay alınan bu doğum parasında ödeme aşamasında sorgulama işlemlerinden görülebilir.  Sorgu yapılırken e devlet üzerinden PTT üzerinden çekileceği gün aralığı 45 olarak belirlenmiştir. Onaylanma işlemi olmazsa bu süre otomatik olarak geçersiz sayılmaktadır.

Doğum Parası 2020 Tutarı

2020 doğum parası miktarı birinci çocuğu doğuran anneler için 300 TL’dir. İkinci çocukta 400 TL doğum parası ve üçüncü çocuk 600 TL doğum parası ödemesi şeklinde belirlenmiştir. İkiz çocuğu olanlar için 700 TL doğum parası verilmektedir.

Telefonla Doğum Parası Sorgulama

PTT doğum parası sorgulama işlemlerini yapmak için kolayca sonuç alabilirsiniz. Telefonunuzdan 44 1 788 numarası aranarak bilgiler size aktarılmaktadır. Bu telefonu aradığınızda kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir. PTT doğum parası sorgulama ayrıca doğrudan şubeye giderek şube görevlisine yönelik olarak da yapılabilir. Takip sistemi üzerinden kimlik numaranıza bağlı olarak gereken bilgileri bulabilirsiniz.

E-devletten doğum parası sorgulama işlemi içinse https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girişle kimlik no doğrulaması ve “E-hizmetler’’ kısmından işlemler sürdürülür.

“ AÇSB Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ kısmına gelinerek boşluğa TC kimlik numarası yazılır ve sorgulama işlemi tamamlanmış olur.

Doğum Parası Alım Şartları

Doğum parası alım şartları için öncelikle doğum izni kullanma şartı vardır. Ardından da raporla bunu belgelemek gerekir. Bunun dışında en az 90 gün boyunca sigorta yatmış olması gerekir. Doğumun hemen öncesindeki 1 sene içerisinde bu geçerlidir. Bu detay dışında izin kullanımının doğum öncesi ve doğum sonrası 8 hafta olarak gerçekleşmesi gerekir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapılmadan bu doğum izni başvurusu mümkün değildir. Kurum bünyesinde verilen bir ödeme olduğu için temel gereksinimleri sağlamak gerekir. Yabancı uyruklu kişilerde ikamet kanıtı ve doğum kanıtı ile başvuru yapılabilir.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.