Çocuğunuz Hastayken Sakın Bunu Yapmayın!

06.03.2018
2.099
Çocuğunuz Hastayken Sakın Bunu Yapmayın!

 

Çocuk hastalığında genellikle anne babalar ne yapacaklarını bilemeyerek telaşa kapılmaktadır. Bu durum çocuk hastayken yapılmaması gerekenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Çünkü telaş halinde anne babalar yanlış hareketlere daha meyilli hale gelmektedir.

Eğer çocukta yüksek ateş varsa bu durumda uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre çocuğa kesinlikle soğuk duş aldırılmaması tavsiye edilmektedir. Bunun yerine ılık duş aldırmak fayda sağlamaktadır. Ayrıca ateş halinde üşür düşüncesiyle çocuğun giysilerini çıkarmamak da yanlış bir davranıştır. Vücudun alkol ve sirke ile de silinmemesi gerekmektedir. Eğer çocuğun ateşi beş günden uzun sürüyorsa bu durum ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebekler grip olmuşsa hastalık halinde onu öpmek yerine bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve iyileşme sürecinin hızlanması adına bebek daha sık emzirilmelidir. Eğer anne gripse bu durum bebeği emzirmeye engel değildir. Ancak bu süreçte maske takılmasına özen gösterilmelidir.

Çocuk Hastayken Yapılmaması Gerekenler

Çocuk hastayken beslenme şekli daha da önemli hale gelmektedir. Genellikle anne babalar bu dönemlerde çocukları daha çok yemek yerse daha çabuk iyileşeceği düşüncesine sahiptir. Oysa bunun yerine yenilen besinin içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yani şeker, meyve, et yerine karbonhidrat içerikli besinler vermek çocukların iyileşme sürecini daha da hızlandırmaktadır. Yani pilav, makarna ve bol çorba yedirilmelidir. Hastalık sürecinde çocukların enerjisi azaldığından dolayı çabuk enerjiye dönüşebilen gıdalar tercih edilmelidir.

Çocuklar hastayken okula göndermek hem çocuk hem de diğer öğrenciler bakımından zararlı olmaktadır. Bu nedenle iyileşme sürecinde okula gönderilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu vakitlerde ev halkının da hasta olmaktan korunmak için dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun için temel korunma şekli aşı yaptırmaktır. Yaptırılan aşı ile bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.