Çiftçi Kredisi Almak İçin Ne Gerekli?

18.05.2022
391
Çiftçi Kredisi Almak İçin Ne Gerekli?

Çiftçi kredisi, tarım ile uğraşanların kimi zaman ihtiyaç duydukları ödemelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tarım ve çiftçilik için verilen kredilerden yararlanmak isteyenler bu krediler için nasıl başvuru yapmaları gerektiğini merak ediyorken, günümüzde pek çok bankanın çiftçi kredisi vermekte olduğu biliniyor. Peki tarım ve çiftçilik için verilen kredilere başvurma şartları neler? Hangi bankalar tarım ve çiftçilik kredisi veriyor?

Tarım ve Çiftçilik Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Tarım kredileri çiftçilerin elektrik, su gibi tarımcılık faaliyetleri ile ilgili olarak kullandıkları giderleri ve tarım faaliyeti konusunda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılayabilmeleri amacıyla sunulan kredi hizmetleri olarak tanımlanabilir. Çiftçilerin bu krediyi almak için aslında pek çok seçeneği bulunuyor. Çiftçi kredisi veren bankalar ve şartlar incelenerek kendinize uygun olan bir tarım ve çiftçilik kredisi bulabilmeniz mümkün. Unutmamak gerekiyor ki her banka, bu krediler için farklı şartlara sahip. Dolayısıyla bu şartların iyi incelenmesi önem taşıyor. 2022 yılında tarımsal faaliyetlere yönelik çiftçi ve tarım kredisi veren bazı bankalar ve kredi isimleri aşağıdaki gibidir:

 1. TEB: Çiftçiye Özel
 2. Ziraat Bankası: Taksitli Tarım Destek Kredisi
 3. İş Bankası: Tarım ve Çiftçiye Özel Krediler
 4. Vakıfbank: Tarım Bankacılığı
 5. Şekerbank: Tarımsal İşletme Kredileri
 6. QNB Finansbank: Tarım ve Çiftçi Kredileri
 7. Denizbank: Tarım Kredisi
 8. Akbank: Tarım Bankacılığı Kredileri

Yukarıdaki kredi çeşitlerinin şartlarını ilgili bankaların internet siteleri ya da şubeleri aracılığı ile öğrenebilir, kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz çiftçi kredisinden yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Tarım ve Çiftçilik Kredilerinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çiftçilik ve tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile bankalar tarafından sunulan bu kredi seçeneklerinden faydalanabilmek için belli şartları taşıyor olmanız beklenmektedir. Aynı zamanda başvuru sırasında bankanın sizden çeşitli evrak ve belgeler isteyebileceğini unutmamak gerekir. Bu belgeler zaman zaman bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle birlikte bazı genel şartlardan bahsedebilmek mümkündür. Çiftçi kredilerinden faydalanmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır:

 • Başvuruda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranmaktadır.
 • Aynı zamanda başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet ediyor olması gereklidir.
 • Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişinin kredi notu önem taşımaktadır. Her kredi türünde olduğu gibi tarım kredileri için de iyi bir kredi notuna sahip olmak önemlidir.
 • Dolayısıyla başvuru sahibini kredi almasına engel olabilecek herhangi bir durumun söz konusu olmaması gereklidir.
 • Tarım faaliyetlerine yönelik olarak sunulmakta olan kredilerinden faydalanmak için tarımsal faaliyette bulunma şartı aranmaktadır. Herhangi bir tarım faaliyetinde bulunmuyor iseniz bu kredilerinden faydalanma şansınız yoktur.
 • Son olarak başvuruda bulunan kişinin çiftçi belgesine sahip olması gereklidir.

Başvuruda bulunacağınız bankanın kredi şartlarını inceleyerek çiftçi kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.