Büyüleyici Manzarasıyla Yoroz Kent Ormanı – Ordu

03.11.2020
1.226
Büyüleyici Manzarasıyla Yoroz Kent Ormanı – Ordu

Boztepe Ormanı Ordu’da gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yerdir. Boztepe meşhur olmuş ama ondan kalır yeri olmayan ama fazla bilinmeyen bir orman tepesi daha var… Yoroz Kent Ormanı

Ordu’ya gelip de sağlığı el verdiği halde Yoroz Kent Ormanı’na tırmanmadan diden çok şey kaybettiğinin farkında olmaz. Bu tepeye tırmanmanız için aracın gidebildiği son noktaya aracı park ettikten sonra 1000 merdiven kadar çıkmanız gerekiyor. Bin metre basamak deyince hemen gözünüz korkmasın. Buraya kadar geldiyseniz doğa yürüyüşünü seviyorsunuz demektir. Merdiveni yürüyüş temposunda çıktığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Üstelik belli mesafelere dinlenmeniz için banklar konmuş. Dinlenmek için banklara oturduğunuzda manzara karşısında oturmanın huzurunu yaşayacaksınız.

Harika Seyir Terası

Zirveye tırmandığınızda sağ tarafınıza baktığınızda Giresun’u göreceksiniz. Sola baktığınızda ise Ordunun eşsiz manzarasını göreceksiniz. Yoroz Kent Ormanı harika seyir terası ile meşhur. Bu bölge av ve yaban hayvanı bakımından da zengindir. Hatta şansınız varken merdivenleri çıkarken şahin gibi yırtıcı kuşların seyrine dalabilirsiniz.

Karadeniz’in sisinin meşhur olduğunu bilirsiniz. Belki de sizin gittiğiniz dönemde sis olacak ve tepeye çıktığınızda her yeri sis olarak göreceksiniz. Sis varsa üzülmenize gerek kalmayacak çünkü bunun da manzara zevki ayrı bir huzur verecek. Bu nedenle Yoroz Kent Ormanı’na gidecekseniz hava koşullarına baktıktan sonra karar verin.

Yoroz Tepesine Nasıl Gidilir?

Yoroz Kent Ormanı, Saraydık Köyü yolunun üzerinde olup şehir merkezine 20 km mesafededir. Yolun büyük bir kısmı asfalt ve geri kalan kısmı asfalt olmasa da iyi durumda olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. Ama Ordu’nun meşhur virajlarından bahsetmeye gerek yok. Yukarı çıkarken yolun sonuna doğru bir gözlemeci göreceksiniz. Gözlemecinin bulunduğu yere arabayı park ederek tam karşısındaki merdivenlerden tırmanış macerasına başlayabilirsiniz.

Yoroz Tepesi Ücretli mi?

Yoroz Kent Ormanı ücretli mi diye soranlara müjde vereyim. Yoroz tepesinin harika seyir terasına çıkıp eşsiz manzaranın güzelliğine şahit olmanız için bir bedel ödemenize gerek yok. Tamamen ücretsiz olarak bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Yoroz tepesinde bir konaklama alanı yok. Birkaç adet gözlemeci tarzı yer var ama her zaman açık olmuyor. Bu nedenle yukarı çıkacağınız zaman yanınıza küçük atıştırmalıklar ve su alın. Merdivenleri çıkarken suya çok ihtiyacınız olacak.

Bu makalemiz profesyonel makale yazarlarımızın hazırlamış olduğu referans gezi makalesidir. Siz de firmamızdan gezi rehberi makaleleri temin etmek isterseniz bizimle makale yazarlığı sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.