Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

06.03.2018
2.345
Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

Açlığımızı bastırsın ya da tok tutsun diye tüketilen bazı besinler aslında çok acıktıran yiyecekler olabilir. Kısa süreliğine doymuş gibi hissetsek de hemen yine acıkırız. İşte yanlış bilinenin aksine tok tutmak yerine hemen acıktıran besinleri sıraladık.

Peynir

Peynirde bulunan kazein maddesi beyni yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu madde eroin gibi beyinde alışkanlık yapıyor ve peynir yedikçe canınız daha çok yemek istiyor. Ancak peynir doyurmuyor. Eğer peynirle doymak istiyorsanız yanında mutlaka sebze tüketin.

Meyveli Yoğurt

Ara öğün ya da atıştırmalık olarak sevilerek tüketilen meyveli yoğurtlar, yüksek şeker içeriği nedeniyle aslında çabuk acıktırıyor. Sağlıklı ve doyurucu ara öğün için süzme yoğurda meyve ve kuruyemiş ekleyerek kendi meyveli yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Böylece meyveli yoğurdunuzda sadece doğal şeker olan meyve şekeri olacaktır.

Meyve ve Meyve Suyu

Meyvelerde doğal meyve şekeri bulunur. Ancak şeker içeriği yüksek olan meyvelerin lifi atıldığı zaman kan şekerini yükseltmesi normaldir. Yükselen kan şekeri ise acıkma hissi yaratacaktır. Bu yüzden meyve suyu yapınca posa olmayacağı için meyveden daha çok acıktırır. Meyve suyu yerine meyve tüketmek gerekir.

Kahvaltılık Gevrek

Sabahları hem pratik hem de doyurucu olduğu için tercih edilen kahvaltılık gevrekler, aslında sanıldığının aksine çabuk acıktırıyor. Tadı, renkli görüntüsü ve pratik olması ile oldukça sevilen bu gevrekler aslında şeker içeriyor. Şeker ise kan şekerini düşürerek daha çabuk acıktırıyor. Bunun yerine sabahları yulaf ezmesine ceviz ve kuru üzüm katarak tüketirseniz hem tok tutar, hem de enerji verir.

Buğday Ekmeği

Doymak denilince akla ilk ekmek gelir. Ekmek yenmeyen sofradan aç kalkıyormuş gibi hissedilir. Ancak buğday ekmeği sanılanın aksine çabuk acıktıran besinler arasındadır. Kısa sürede yeniden acıkmaya neden olur.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.