Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

14.11.2020
720
Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

Annelerin en büyük kurtarıcısı olan bebeklerde emzik kullanımında bir takım dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Geçmişten bu güne kadar gelen en büyük alışkanlıkların başında olan bebeklere emzik kullandırmak küçük bir araştırma sonrasında hoş olmayan sorunların başlangıcı olabiliyor. Bu neden ile bebeklerde emzik kullanımında bir takım hususlara dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerde emzik kullanımında bunlara dikkat edin ki daha sonraları istenmeyen ve sizi rahatsız edecek konular ile karşı karşıya kalmayın. Pek çok annenin tercih ettiği emzik, bebeğe güven hissi vermektedir. Bazı durumlarda emzik verilmeyen bebekler daha sonraları parmaklarını emmeye başlamaktadır. Bundan dolayı emzik kullanmak zorunda kalan anneler gözetim altında bebeklerine emzik vermeli ve bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Emzik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Emzik tabanı için en uygun malzemelerden üretimi yapılmış emzikler seçilmelidir. Kauçuk ve silikon çeşitlerinin bulunduğu emzik seçiminde dikkat olunmalıdır. Kauçuk emzikler doğal bir madde olduğundan dayanıklı ve elastik özelliklere sahiptir. Genellikle diş çıkaran bebekler için uygun olurken içlerine su topladıkları için çabuk bozulurlar. Silikon emzikler bozulmalara karşı dayanıklı olsa da diş darbelerine karşı dayanıklı değildirler. Bu tarz emzikler dişi çıkmamış olan bebekler için daha uygun olmaktadır.
  • Emziği bebeğe vermeden önce genellikle şekere ya da bala batırmak yanlış bir davranıştır. Yapılan bu davranış bebeğin diş minelerinin zedelenmesine ve diş çürüklerine neden olmaktadır. Alışkanlık haline gelen bu durum bebeklerde devamlı olarak tatlı şeyleri isteyecektir.
  • Emzik temizliği çok önemli olup üretildiği malzemeye göre temizlikleri değişmektedir. Kauçuk emzik özel temizlik ürünleri ve soğuk olarak sterilize edilmelidir. Silikon emzik ise sıcak olarak steril hale gelmesi sağlık bakımından çok önemli bir yere sahiptir.
  • Emzikler kısa süre kullanımlar sonrasında yerine yenileri ile değiştirilmelidir.
  • Emzik kapları içinde kullanılmayan emzik saklanmalıdır. Böylece mikroplardan daha kolay korunması mümkün olmaktadır.
  • Emzikleri kesinlikle bebeklerin boynuna asılmamalıdır. Aksi durumda boynuna dolanarak bebeğin boğulmasına yol açabilir. Bu tavsiyelerimize uyduğunuzda bebeğiniz daha sağlıklı emzik kullanacaktır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.