Reklam
SEO Makale  – İçerik Portalı

Babalık İzni Kaç Gündür, Ne Zaman Başlar?

Babalık İzni Kaç Gündür, Ne Zaman Başlar?

Eşlerin doğum yapmasıyla birlikte erkeklerin babalık izni almaya hakları vardır. Peki, erkeklere doğum izni kaç gün veriliyor? Memur ve işçide erkeklere kaç gün babalık izni veriliyor?

Babalık İzni Nedir?

Yakında çocuk sahibi olacak babalar eşinin hamileliğinin son günlerinde eşine yardımcı olabilmek için babalık iznini kaç gün kullanacağını merak ederek internetten araştırıyor. Her babanın en büyük hayalidir bebeğinin dünyaya geldiği gün bebeğinin başında olmak. Bu nedenle devlet memurlarına veya çalışana babalık izni verilir. Peki, memurlarda babalık izni kaç gündür?

Memurlarda Babalık İzni Kaç Gündür?

657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nda babalık izninin kaç gün olacağı ve ne şekilde kullanılacağı 104. maddesinin B bendinde açıklanmıştır. Memurlarda babalık izni 10 gündür. Kamu çalışanları babalık iznini istediği taktirde yıllık izinden düşmemek kaydıyla 10 gün kullanabilir.

4/B’li Çalışanlarda Babalık İzni Kaç Gündür?

Kamu kurumlarında 4/B kadrolarıyla sözleşmeli çalışanların babalık izni normal memurlara göre farklılık gösterir. 4/B sözleşmelilerde babalık izni 2 gündür.

İşçilerde Babalık İzni Kaç Gündür?

4857 sayılı genel iş kanununda çalışan işçiler için babalık izin süreleri belirlenmiştir. Kanunda belirtildiğine göre çalışan işçilerde babalık izni 3 gündür.

Taşeron İşçilerde Babalık İzni Kaç Gündür?

Taşeron işçilerde babalık izni normal işçilere göre farklıdır. Taşeron işçilerde babalık izni 5 gün olarak belirlenmiştir.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Babalık izni eşinizin doğum yaptığı tarih itibariyle kullanılmaya başlanabilir. Bazı baba adayları babalık izni doğum öncesi kullanılır mı diye sormaktadır. Maalesef doğumun başladığı günden önce babalık izni kullanılamaz. Eşinizin doğum yaptığı gün çalıştığınız kuruma bir dilekçe yazarak doğrum tarihini belirtip yasanın belirlediği izin gün ükadar izin talep edebilirsiniz.

Babalık İzni Sonrada Kullanılır mı?

657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’un Mazeret İznini düzenleyen 104 üncü maddesinin B fıkrası şu şekildedir. ‘’ Memura, eşinin doğum yapması halinde , isteği üzerine 10 gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde  isteği üzerine 7 gün izin verilir.’’

Kanuna göre izin süresi verilmiş ama ne zaman kullanılacağına dair bir bilgi verilmemiş. Fakat babalık izni bir mazeret izni olduğu için mazeretin ortaya çıktığı anda kullanılması gerektiğinden doğumun olduğu gün başlatılır. Fakat maddede açık uç olduğundan dolayı herhangi bir sebepten dolayı baba mazeretin oluştuğu an izni kullanamazsa amirinin insiyatifine bağlı olarak sonra da kullandırılabilir.

Babalık İzni Hafta Sonuna veya Tatile Denk Gelirse Ne Olur?

Babalık izni kullanacağınız gün hafta sonuna veya resmi tatile denk gelmesi halinde hafta sonu veya resmi tatil gününde izininiz başlamış olur. Örneğin Çarşamba günü yılbaşı tatili ve eşiniz Salı günü doğum yaptı. Çarşamba günü resmi olarak zaten tatil olmanıza rağmen babalık izniniz Çarşamba günü başlatılır.

Babalık İzni Dilekçesi Nasıl Yazılmalı?

Aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde babalık izni dilekçe örneğini kurumunuza hitaben eşinizin hangi tarihte doğum yaptığını belirterek bilgileri doldurup kurumunuzun yazı işlerine verebilirsiniz.

Babalık İzninde Maaş Kesintisi Olur mu?

Babalık izni baba adaylarına kanunların verdiği resmi izin kakkıdır aynı resmi tatil gibi. Bu nedenle babalık izni kullandığınız taktirde maaşınızdan herhangi bir kesinti olmayacaktır.

Babalık izni kaç gündür, ne zaman başlar, nasıl kullanılır gibi birçok aklınıza takılan soruların cevabını vermeye çalıştık. Şayet aklınıza takılan ve bu makalede bulamadığınız sorunuz varsa makalenin altındaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ