ALES Nedir, Kimler Girebilir?

01.01.2023
157
ALES Nedir, Kimler Girebilir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan sınav türü ALES nedir? Konusunda en detaylı tanımdır. Yüksek Lisans yapmak isteyen kişilerin ilk olarak girmeleri gereken ve belirli bir puan türünü almaları gereken bir sınavdır. Akademik personel kadrolarında görev almak isteyenler ve bu alanda çalışmak isteyenler ALES sınavına girer.

Sınavın en büyük avantajı ise her yıl 3 kez tekrarlanabilir olmasıdır. Bu sayede istediği ve yeteri kadar puanı alamayan kişilerin yeni bir şansı olur. Sınavda alınması gereken puanlar her üniversitenin belirlediği puana göre değişiklik gösterir. Lisans bölümünden mezun olunduktan sonra akademik kariyer yapmak adına bu sınava girilmesi şarttır.

ALES nedir

ALES’e Kimler Girebilir?

Herhangi bir lisans programını bitirmiş olan kişiler ALES’e girebilir. Yurtdışında ya da yurtiçinde de lisans programını tamamlayan kişiler de ALES’e girebilirler. Bundan dolayı ALES’e kimler girebilir? Konusunda lisans programını bitiren herkesi söylemek mümkün olur. Başvuru işlemlerini tamamlayan herkes sınava girebilir ve istenen puanı alması halinde üniversite kadrolarına başvuru yapabilir.

Sınav esnasında kişilerin yanlarında bulundurması gereken ya da gerekmeyen belgeler, eşyalar olur. İlk olarak kesinlikle sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanı kişilerin yanında olmalıdır. Diğer eşyalar ÖSYM tarafından adaylara dağıtılır. Buna ek olarak ise kişilerin sorumlu olduğu dersler bulunmakla beraber herkesin alanına göre cevaplaması gereken ders türleri vardır.

ALES Başvuru Şartları Nelerdir?

ALES için de her sınavda olduğu gibi belirli şartlar vardır. Kişilerin bu şartları taşıması ve buna göre sınavca girmeleri gerekir. Lisans programını tamamlayan herkesin ALES’ girmesi mümkündür. Bunun yanında mezun olmasına az bir süre kalanlar da aynı şekilde bu sınava girebilir. Kişilerin mutlaka lisans programını bitirmeleri önemlidir.

Yüksek Lisans ya da Doktora için adayların istenen puanları alması gerekir. Tezli Yüksek Lisans ya da Doktora yapmak isteyenlerin  ALES’e girmeleri başvuru şartlarındandır. Bu sayede kişiler istedikleri programa başvurarak puanlarının yeterli olması halinde Yüksek Lisans ya da Doktora programına başlar. ALES başvuru şartları nelerdir? Konusunda adayların bunları bilmesi yeterlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.