301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

20.10.2020
975
301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir internet sayfasını, başka bir internet sayfasına yönlendirirken SEO sıralaması etkilenmeden gerçekleştirmek için 301 yönlendirme işlemi yapılmaktadır.

301 yönlendirmeleri, etkili bir şekilde kullanılırsa içerik birleştirme ve web sitesi optimizasyonu yine web sitenizin organik trafiğini arttırabilirsiniz.

301 Yönlendirmeleri Hakkında

301 yönlendirme yapılarak, Bir internet sitesini ziyaret eden kişiler, başlangıçtaki talep edilmiş URL kaldırılsa bile aktif olan ve çalışan bir URL’ye yönlendirilir. Bu yönlendirme ile yönlendirilen işaret edilen sayfa ile ziyaretçilerin en iyi kullanıcı deneyimine sahip olmaları sağlanır. Ayrıca bu şekilde bir geri bağlantı değeri doğru olarak yönlendirilir ve kaybolmaz.  Kısaca anlatmak gerekirse 301 yönlendirmesi kullanılması ile Bir web sayfası bir yerden başka bir yere kalıcı olarak yeniden yönlendirilir. Bu yönlendirme yeniden yönlendirme yapılan sayfadaki HTTP durum kodunu  belirtmektedir.

301 Yönlendirme Neden Kullanılır?

301 yönlendirmesi, asıl amacı; sitenin sıralamasına ya da kullanılabilirlik durumuna olumsuz bir şekilde etki etmeden web sitesi URL’lerinde değişiklik yapma imkanı sağlamaktadır. Bu HTTP kodu, taşınan linkin kalıcı olarak taşındığı konumu gösterir. Böylece internet sayfası yeni bir vinç kullanır ve bu link eski konuma dönüş yapmaz.

Kalıcı Taşıma

301 yeniden yönlendirme, geçici işlemler için uygun değildir. Geçici işlemler için bir HTTP durum kodu için 302 yönlendirmeleri kullanılmalıdır. 302 yönlendirmesi kullanmak sıralamayı olumsuz olarak etkilemez fakat kalıcı olarak da çözüm sağlamaz. Bu yüzden kalıcı taşıma yapmak için 301 yönlendirmesi uygulanmalıdır.

Otorite Aktarımı

Bir içeriğin yer değiştirmesi halinde 301 yönlendirmesi yapılmazsa SEO performansınız bundan olumsuz olarak etkilenir. Bunun olmaması ve arama motorlarıyla ziyaretçilerin taşındıkları yeri tespit etmekte zorluk çekmemeleri ve 404 hata sayfaları ile karşılaşmamaları için, kati suretle 301 yönlendirmeleri yapılmalıdır. Böylece arama motorlarından sıkıntı yaşanması ve site sıralamalarının düşmesinin önüne geçilmiş olur.

404 Sayfalarından Kaçınma

Ziyaretçilerin eski URL ziyaret etmesi halinde, 301 yönlendirme işlemi uygulanarak yeniden yönlendirilme yapılır. Bu sayede herhangi bir içerik taşındığı zaman 404 sayfaları ile karşılaşmazsınız. Böylece 404 sayfalarından kaçış mümkün olur. 

İçerik Birleştirme

301 yönlendirmeleri kullanılarak, birden fazla web sitesinin otorite aktarımına sahip ve başarılı bir şekilde sıralanan belgeler oluşturulabilir. Aynı ya da benzer içerikli iki web sayfası, web sayfasında zayıf içerik olarak algılanabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için 301 yönlendirmesini kullanarak 2 farklı içeriği bir ana sürüm üzerinden birleştirmeniz mümkün olabilir. Bu sayede sıralamanızda herhangi bir sorun yaşanmadan etkin bir yeniden yönlendirme yapılacaktır.

301 Yönlendirme Çalışma Prensibi Nasıl Gerçekleştirilir?

301 yönlendirme çalışma prensibi sırasında, öncelikli olarak istemci sunucudan URL ister. Daha sonra sunucu tarafından URL aranır. Kalıcı olarak taşınan bulununcaya kadar bu işlem devam eder ve bulduğu zaman istemciye cevap verir. Bir sonraki adımda yeni istek gönderilerek ziyaretçi tarayıcısı tarafından içeriğin taşındığı URL’yi istenir. Böylece sunucu herşeyin yolunda olduğunu onaylar ve bu sebeple yeni URL’nin varlıkları yük ile beraber gönderilecektir.

301 Yönlendirme Yapıldıktan Sonra Eski Sayfanın Durumu

301 yeniden yönlendirmesi yapılan sayfa, bu işlem sonrasında içerik değişikliğinin ardından aynı URL ziyaret edildiğinde sitede bulunuyor olsa bile, ne arama motorları ne de ziyaretçiler tarafından kullanılabilir. Arama motorları tarafından eski URL yeni URL ile birleştirilir. Bunun sonucunda eski URL yapılan arama sonuçlarının gösterilmesi durdurulur ve artık gösterilmez. Eski URL’nin gösterilmesinin durdurulması için sabit veya belirli bir süre yoktur. Bu süreç birkaç gün içerisinde olabilirken, birkaç ayı da bulabilir.

Yazarlarımızın referans için hazırlamış olduğu farklı webmaster makalelerine de göz atabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.