2020 SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar Şartları Nelerdir?

30.10.2020
1.066
2020 SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar Şartları Nelerdir?

2020 yurt dışı borçlanma sgk için prim ödemeleri ile gündeme gelen bir konudur. Birçok kişinin merak ettiği bu prim borçlanma türü ayrıntılarına bakılmalıdır.

Yurtdışı Borçlanması Nedir?

Yurt dışında çalışarak Türkiye’ye kesin dönüş yapan kişiler bu yurt dışındaki süreler için borçlanarak emekli olabilmektedir. Prim ödemeleri şartları ve nasıl yapılacağı gibi ayrıntılar merak ediliyor. Yurt dışı borçlanmasında sosyal güvenlik kanununa göre borçlanma yapılarak yurt dışındaki hizmet süreleri konusunda borçlanma ve emeklilik olma durumu vardır. Sosyal güvenlik anlaşması olması veya olmaması Türkiye’deki kapsam açısından önemli değildir. Prim ödemeleri ile kişiler yurt dışından geldiklerinde Türkiye’de emeklilik süreçlerinde bu açığı borç ile yurtdışı borçlanması yaparak kapatabilmektedir.  Yurtdışı borçlanması şartlarına gelince şu sıralama yapılabilir:

  • Borçlanma talep dilekçesi doldurulur.
  • Hangi ülkede çalışıldıysa buna bağlı olarak hizmet cetveli,  sigorta kartı vs. hazırlanır.  
  • İş yerindeki resmi kuruluş belgeleri
  • Vergi dairesi üzerinden hizmet alındığına dair belge
  • Pasaport tercümesi; çalışma izinlerinin olduğu kısımlar
  • Talep edilen diğer belgeler, eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir.

Yurtdışı Borçlanma Miktarı Hesaplama  

Yapılacak olan SGK yurtdışı borçlanma miktarı hesabı için hizmet dökümü işlemi ve belirtilmiş miktarda ödeme şartı vardır. Öncesinde e devlet sorgulaması yapılarak ön bilgi alınabilir. Devlet daireleri üzerinden yurt dışı borçlanma ile alakalı sonuç alabilir, hesaplama ile çözüm bulabilirsiniz. Bu borçlanma dışında kalan prim hesaplaması da gerçekleşmiş olur.

Borçlanma İşlemlerinden Vazgeçmek

Yapılan işlemlerden vazgeçmek isteyenler, borcu tebliğ edilmeden önce ya da edilmesinin 3 ay sonrasındaki süreçte yazılı bildirim yapanlar için durum geçersiz olacaktır. Henüz aylık bağlama işlemi tamamlanmadan iptal yapılması halinde faiz uygulama olmadan Türk Lirası halinde işlem iadesi yapılır. Yurt dışı borçlanma gerçekleşince iptal talebi olursa da kısmen iptal olur ve bir kısmı geçerli sayılmaz. Bu gibi hallerde birden çok borçlandırma durumuna bakıldığı da olur. Bir veya birkaç borçlanmadan ayrı tarihlerde ve bölümlerde iptal yapılabilir.

Aylık alanlar, borçlanma başvurusundan vazgeçememektedir. Dolayısıyla ödeme iade talebi geçerli sayılmaz. Yaşlılık aylığı, malullük aylığına hak kazanamayan sigortalılarda TL iadesi yapılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.